İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Heritage Matrakçı Nasuh by Hatice Gökçe koleksiyonu satışta

Hatice Gökçe ve Anadolu Kültürel Girişimcilik, 500 yıl önceki İstanbul’u eşsiz bir kapsül koleksiyonda yeniden canlandırıyor

Modacı Hatice Gökçe, AKG Müze Mağazaları için, Matrakçı Nasuh’un İstanbul minyatüründeki peyzaj, hayvan ve çiçek tasvirlerinden ilham alarak 5 parçadan oluşan eşsiz bir kapsül koleksiyona imza attı. Heritage Matrakçı Nasuh by Hatice Gökçe koleksiyonu 1 Mart tarihinden itibaren Topkapı Sarayı Müzesi mağazasında ve www.muzedenal.com adresinde satışa sunuluyor.

Hatice Gökçe’nin Anadolu Kültürel Girişimciliği işbirliğinde hazırladığı kapsül koleksiyon, Nurhan Atasoy’un Matrakçı Nasuh ve Menazilname’si adıyla çıkardığı kitabında yer alan minyatür detaylarından ilham alıyor. Miras temasını işleyen koleksiyon; bir kimono, üç farklı desende hazırlanan üç farklı çanta modeli ile Kahramanmaraş’ta üretilen beş farklı renkteki yemeni terlikten oluşuyor.

“Matrakçı genellikle şehir minyatürlerinde figürlere yer vermiyor. İstanbul eserinde Haliç ile Marmara’da yüzen yelkenliler görüyoruz. Galata civarında ise selviler, meyve ağaçları ve çeşitli renkte bitkiler dikkat çekiyor. Tüm bu güzel detaylar bizlere Matrakçı’nın ne kadar usta bir nakkaş olduğunu gösteriyor.” diyen Hatice Gökçe, koleksiyonu hazırlarken peyzaj, hayvan ve çiçek tasvirlerinden ilham aldığını belirtti. Anadolu Kültürel Girişimcilik İcra Kurulu Başkanı Halil Korkmaz ise tasarımcılarla kültürümüzü bir araya getiren bu çalışmada Hatice Gökçe ile işbirliği yapmaktan dolayı çok mutlu olduklarını, bu koleksiyon ile hikayesi olan ürünler sunmayı amaçlayarak kültürümüzün önemli tarihi figürlerinden matematikçi, hattat, silahşor, tarihçi ve ressam olarak ün kazanmış Matrakçı Nasuh’un geniş kitlelere tanıtımının sağlanacağını belirtti.

Fotoğraf çekimlerini Bennu Gerede’nin yaptığı koleksiyon çekimlerinde manken Doğa Bursalı, Hakan Kültür imzası taşıyan saç ve makyajıyla objektif karşısına geçti. Heritage Matrakçı Nasuh by Hatice Gökçe koleksiyonu 1 Mart tarihinden itibaren Topkapı Sarayı Müzesi Avlu mağazasında ve muzedenal.comadresinde satışa sunuluyor.

Hatice Gökçe hakkında
Tasarımcı Hatice Gökçe, kendi adıyla anılan modaevinin direktörüdür. Markasını 2000 yılında İstanbul’da kurmuştur. Gökçe’nin çalışmaları, erkek terziliğine duyduğu saygıya ve erkek giyimine harcadığı uzun mesaiden ve tutkusundan gelen deneyime dayanmakta olup, imzasını taşıyan dikişler ve çalışmalarındaki temaların devamlılığını sağlayan, tasarımın yanında oluşturduğu terzilik detaylarını da içerir.

Mevsimsel koleksiyonları ve özel projeleri galerilerde, müzelerde ve lüks perakendeciler ile yaptığı ortaklıklarla sergilenir. Hatice Gökçe’nin çeşitlilik gösteren ulusal ve uluslararası müşterileri, Hatice Gökçe tarafından özel olarak üretilen el yapımı her bir parçaya yönelik detay, kalite, yaratıcılık ve ustalık beklentisi içindedir. Başlıca ürünleri ceketler, gündelik ve couture giysiler olarak koleksiyonlarında yer alır. Üst düzey moda geleneklerine paralel olarak, Hatice Gökçe malzeme, zaman veya özel tasarımdan taviz vermez.

Tarkan, Hayko Cepkin, Can Bonomo gibi müzisyenler ve Borusan Quartet gibi klasik müziğin önemli isimleri ve farklı disiplinlerden sanatçılar ile birlikte gerçekleştirdiği çalışmalar, işler ve sergilerden oluşan etkileyici bir envanter derlemiştir. Gökçe, her bir Hatice Gökçe koleksiyonunun tanıtımı için “mizansenler” tasarlar.

Detaylarda hassasiyet çok önemlidir. Deri, ipek, yün gibi malzemelere pişmanlık duymayan bir bağlılık gösterir. “Giysiler sadece giysi değildir, onlar birer kompozisyondur. “

Reklamlar

İlk yorum yapan siz olun

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan marmarabasin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.