İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ağız ve diş sağlığı programı Özel Öğrenciler ile başladı

“Koruyucu Diş Sağlığı Programı”, Köseköy Gençlik Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’ndeki özel öğrencilerle başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ile ortaklaşa gerçekleştirdiği Koruyucu Diş Sağlığı Programı start aldı. Ağız ve diş sağlığı konusunda eğitimlerin verileceği, tedavi ve uygulamaların yapılacağı farkındalık programlarının ilki Köseköy Gençlik Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’nde hayata geçti. Merkezde Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Tedavi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çoruh Türksel Dülgergil ve çeşitli illerden Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri, özel öğrencilere uygulamalar yaptı.

PROTOKOL İLGİ GÖSTERDİ

Kocaeli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, ağız ve diş sağlığı bilincinin oluşturulması ve sürekliliğinin sağlanabilmesi için hayata geçirdiği Koruyucu Diş Sağlığı Programı etkinliğinin ilk gününde Köseköy Gençlik Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’nde etkinlik düzenlendi. Etkinlikte Kocaeli Vali Yardımcısı Aziz İnci, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Doğan Erol, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Şenol Ergüney, Büyükşehir Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Bekir Köksal, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, İlk Sağlık Müdürü Dr. Mürsel Durmaz, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sinan Öztürk ve yetkililer hazır bulundu.

GENÇLERİMİZ RİSK ALTINDA

Toplumda yeterince önem verilmeyen ağız ve diş sağlığı hakkında engelli çocuklara uygulamalar yapan Diş Hekimliği Fakültesi Tedavi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çoruh Türksel Dülgergil risk altında birçok gencimizin olduğunu ifade ederek, “Özellikle engelli çocuklarımıza diş sağlığı konusunda daha fazla önem verilmesi lazım. Ülke olarak dişlerimizi ihmal ediyoruz. Bu kapsamda diş ipinin gerekliliğini de belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu. Çeşitli illerden Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri ile özel öğrencilere diş fırçalama teknikleri ve tedavi uygulamaları yapan Dülgergil, burada tedaviye ihtiyacı olan çocukları aile ve diş sağlığı merkezlerine yönlendirileceğini ifade etti. 3 gün boyunca sürecek etkinliklerde ağız-diş sağlığı taramaları yapılacak. Ayrıca doğru diş fırçalama teknikleri anlatılıp, mobil ünitelerle diş tedavileri yapılacak.

HUZUREVİ VE REHABİLİTASYON MERKEZLERİ

Ağız ve diş sağlığı uygulamaları kapsamında gerçekleştirilecek tarama, tedavi gibi uygulamalar Köseköy Gençlik Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Akmeşe Türk Anneler Derneği Zihinsel Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Kocaeli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü, Suadiye Cemal Doğan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü, Kocaeli Huzurevi, Gölcük Belediyesi Huzurevi gibi kurumlarda kalan kişilere yapılacak.

PROGRAM GÜN VE SAATLERİ

Uygulamanın yapılacağı merkezler, gün ve saatler ise şöyle;

 

Tarih Saat Uygulamanın Yapılacağı Merkez
15 Eylül Salı 10.30 Köseköy Gençlik Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi
  13.30 Akmeşe Türk Anneler Derneği Zihinsel Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi
16 Eylül Çarşamba 09.00 Kocaeli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü
  13.30 Suadiye Cemal Doğan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü
17 Eylül Perşembe 09.00 Kocaeli Huzurevi
  13.30 Gölcük Belediyesi Huzurevi