34.6 C
İstanbul

DİĞER HABERLER

Akıllı Lensler İle Gözlüklere Elveda

Özel Medar Hastanesi Sakarya Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr Ufuk Ürdem, akıllı lensler ile gözlük takmaya elveda denebileceğini söyledi.

GÖZ İÇİ LENSLERİ
Akıllı lensler konusunda bilgilendirmelerde bulunan Özel Medar Hastanesi Sakarya Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr Ufuk Ürdem, “Son yıllarda oldukça fazla gündeme gelen ve sıklıkla uyguladığımız ‘Akıllı Lensler’  oftalmolojide tıbbi adıyla multifokal ve trifokal olarak adlandırılan çok odaklı göz içi lensleridir.  Halk arasında akıllı lens diye adlandırılan bu çok odaklı göz içi lensleri hem kataraktı olan hem de katarakt olmadan gözlükten kurtulmak isteyen uygun hastalar için mükemmel bir seçenektir
Gözün içinde herkeste doğal bir lens vardır. Bu lens saydam ve elastiktir. Yakına ve uzağa her bakışımızda bu lens esnekliği sayesinde şekil değiştirerek bakılan uzaklığa odaklanmaktadır. Böylece hem uzak hem de yakın net görülür” dedi.

GÖZ NUMARASI İLERLEMEZ
Op. Dr. Ürdem şöyle devam etti: “Yaş İlerledikçe gözümüzde bulunan doğal lens ilk olarak esnekliğini kaybeder, yakına bakarken şekil değiştiremez ve yakına odaklanamaz hale gelir. Daha da ileriki yaşlarda saydamlığını kaybeder ve katarakt oluşur. Genellikle 40 yaş sonrası esnekliğini kaybeden kendi lensimiz yenisi ile değiştirilebilir özelliktedir. Özelliklerini kaybederek deforme olan yani eskiyen doğal lensin yerine Akıllı Lens adı verilen yapay mercek konulur. Bu yeni mercek artık hem uzağa, hem ara mesafeye hem de yakına odaklanabilme özelliğine sahip olup, her mesafede net bir görüş sağlar.  Katarakt ameliyatında monofokal dediğimiz tek odaklı lensler çok uzun süredir zaten kullanılmaktadır. Ancak tek odaklı bu monofokal lenslerin takıldığı hastalar maalesef yakın okuma için gözlük kullanmak zorunda kalmaktadırlar. Ancak gelişen teknoloji ile son yıllarda hayatımıza giren ve her geçen gün daha da yeni özelliklerin eklendiği Akıllı Merceklerin takıldığı hastalar ise hem uzak hem yakında gözlük takma mecburiyeti duymaz. Akıllı lens takılan kişiler gözlüksüz kitap okuyabilir, bilgisayar kullanabilir ve televizyon seyredebilir ve günlük yaşamına gözlüksüz devam edebilirler.
Hastaya hangi merceğin uygun olacağına muayene sırasında detaylı tetkikler yapılarak gözün yapısına göre doktor tarafından karar verilir. Akıllı Lens takılan hastada göz numarası bir daha ilerlemez. Katarakt ameliyatı bir kez yapılır ve gözde bir daha katarakt oluşmaz.

AKILLI LENS KİMLERE TAKILABİLİR?
Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr Ufuk Ürdem, akıllı lenslerin kimlere uygulanabileceği konusunda ise şunları sıraladı: “Genellikle 40 yaşını geçmiş uzakta veya yakında ya da her ikisinde görme sorunu yaşayan ve gözlüklerinden ömür boyu kurtulmak isteyen kişiler bu operasyon için adaydır.  Çok odaklı lens takılan her göz hem uzağı hem yakını görebilmektedir. Daha genç yaştaki hastalarda ise göz numarası lazerle düzeltilemeyecek kadar çok yüksekse akıllı Lens tedavisine başvurulabilmektedir. Eğer kişide katarakt varsa ve katarakt ameliyatından sonra hem uzağı hem de yakını gözlüksüz görmek istiyorsa yine akıllı lens ilk tercihtir. Önceden lazerle göz numarası düzeltilmiş kişilere de, katarakt oluştuktan sonra uzağı veya yakını görememe sorunu yaşıyorlarsa akıllı lens uygulanabilmektedir.”

AKILLI LENS OPERASYONU NASIL OLUR?
Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr Ufuk Ürdem operasyon hakkında ise şunları kaydetti: “İki göze farklı günlerde operasyon yapılır.  İki göz arasında hastanın şartlarına göre birkaç gün veya 1 hafta ara verilir. İşlem her göz için yaklaşık 10 dakika sürer. Gözler göz damlası ile uyuşturulur. Genel anestezi, bayıltma veya hastanede gece yatma söz konusu değildir. Ağrısız bir operasyondur.  Gözün içindeki doğal lens çıkartılarak, yuvasına akıllı göz içi mercek takılır. Ameliyat sonrası göz bandajla kapatılır, hasta evine gider, o gece göz bantla kapalı kalır ve ertesi gün kontrol sırasında hekim tarafından bandaj açılır. Hasta aynı gün görmeye başlar ve normal yaşamına döner.
Birkaç gün içinde diğer göze de aynı işlemler uygulanır. Bir süre damla kullanımının dışında haftalık ve aylık kontroller yapılır.

AKILLI LENS UYGULAMALARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?
Op. Dr. Ürdem uygulamada dikkat edilenler konusunda ise şunları söyledi:

  • Presbiyopinin yani belli bir yaştan sonra ortaya çıkan yakını görme sorunun bugün için kalıcı tek tedavisi akıllı lenslerdir. Bu nedenle özellikle 40 yaşından sonra gözlükten kurtulmak isteyen kişilere Excimer lazer (göz çizdirme) yerine mercek değişimi yapılarak akıllı mercek takılır.
  • Akıllı lens aslında kişinin tercihine bağlı yapılan bir estetik girişimdir.  Her estetik girişimde olduğu gibi kararı vermesi gereken kişi hekim değil hastanın kendisidir. Hekimin görevi hastayı doğru şeklide bilgilendirip cerrahiyi en iyi şekilde gerçekleştirmektir. 
  • Akıllı lenslerin göze implante edilmesi belli şartları gerektirir. Sarı nokta hastalığı, diyabetik retinopati, şiddetli kuru göz, kornea distrofileri, keratokonus, optik nöropati ileri seviyede glokom  vs gibi durumlar akıllı merceklerin takılmaması gereken durumlardır.
  • Göz yapısı uygunsa hekiminiz birçok hesaplama yaparak göz içine takılacak merceğin gücünü hesaplar. Kişinin gözündeki miyop-hipermetrop-astigmat bozukluklarına ve göz yapısına özel akıllı lens çeşitleri vardır. Eğer astigmatınız belli bir seviyenin üzerinde ise torik mercekler tercih edilmelidir çünkü ameliyat sonrası hasta şikayetlerinin en önemli sebebi az da olsa gözde numara varlığıdır.
  • Takılan mercek gözde ömür boyu kalacağından lensin yapıldığı malzemesinin kalitesi çok önemlidir. Malzeme kalitesi dışında yapılan ameliyatın da komplikasyonsuz geçmesi gerekir.
  • Sonuç olarak akıllı lensler gözlükten kurtulmak isteyen hastalar için en iyi seçenektir. Ancak uygulamalarında sonuca etki edebilecek birçok faktör söz konusudur. Uygun hastalarda yapılan optimum bir cerrahinin sonucu hastalarımızı oldukça mutlu etmektedir.
- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

SGB’de görev dağılımı yapıldı

Sakarya Gazeteciler Birliği’nin (SGB) genel kurulu sonrasında göreve seçilen yönetim kurulu kendi arasında toplanarak görev dağılımını gerçekleştirdi.  Sakarya’da mesleki anlamda...