Veri Politikası

 • DOLAR
  5,7407
  % 0,95
 • EURO
  6,3598
  % 1,04
 • ALTIN
  277,9037
  % 2,12
 • BIST
  103.072
  % 0,61
Cosar ‘Verem tedavi edilmezse ölümle sonuçlanan bir hastalıktır’

Cosar ‘Verem tedavi edilmezse ölümle sonuçlanan bir hastalıktır’

Kaynarca Toplum Sağlığı Merkezi, her yıl Ocak ayının ilk haftasında kutlanan Verem Eğitim ve Propaganda haftası nedeniyle Kaynarca Halk Eğitim merkezinde öğrencilere seminer verdi. Semineri veren Toplum Sağlığı Merkezi Doktoru Merve Cosar, verem hastalığının, hava yolu ile bulaşan bakteriyel bir hastalık olduğunu söyledi.  Murat HAZER Kaynarca – SAKARYA Doktor Merve Cosar ”Verem en sık akciğer olmak […]

Booking.com

Kaynarca Toplum Sağlığı Merkezi, her yıl Ocak ayının ilk haftasında kutlanan Verem Eğitim ve Propaganda haftası nedeniyle Kaynarca Halk Eğitim merkezinde öğrencilere seminer verdi. Semineri veren Toplum Sağlığı Merkezi Doktoru Merve Cosar, verem hastalığının, hava yolu ile bulaşan bakteriyel bir hastalık olduğunu söyledi. 

Murat HAZER Kaynarca – SAKARYA Doktor Merve Cosar ”Verem en sık akciğer olmak üzere tüm organlarda hastalık yapabilir. Tedavi edilmezse ölümle sonuçlanan bir hastalıktır. Türkiye’de her yıl yaklaşık 14 bin kişi verem hastalığına yakalanmaktadır. Verem tedavi görmemiş veya tedavisine düzenli devam etmeyen kişiler tarafından aksırma, öksürme konuşma sırasında havaya yayılan mikropların solunum yoluyla vücuda alınmasıyla bulaşır. En önemli belirtisi geçmeyen öksürük gece terlemeleri ve kilo kaybıdır. Tedavi olmayan bir verem hastası her yıl 10-15 kişiye bu hastalığı bulaştırmaktadır. 6-9 ay arası yoğun antibiyotik tedavisi gerektiren bu hastalıktan korunmanın en önemli yolu verem (BCG) aşısıdır’ dedi.

Nasıl Korunulur ?

Veremden korunmanın en önemli yolu aşı yaptırmak olduğunu söyleyen Doktor Merve Cosar ” Verem aşısı ülkemizde 2 aylık bebeklere yapılmaktadır. Hastalıktan korunmada diğer önemli unsurlar düzenli beslenme ve yaşanılan ortamın sık havalandırılmasıdır ” dedi.

Ayrıca Kaynarca Toplum Sağlığı Merkezinden yapılan açıklamada Verem Eğitim ve Propaganda haftası nedeniyle farklı yerlerde seminer verileceği aynı zamanda ilçedeki tüm okullarda verem konulu resim yarışması düzenleyecekleri bildirildi.

Booking.com
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?