İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ebeler doğumlarda daha aktif olacak

Ebelere Yönelik Doğum Hizmetlerinin Güçlendirilmesinde Güncel Yaklaşımlar Eğitimi çalışmasının 3’üncüsü tamamlandı.

SAKARYA

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü ile Sakarya Üniversitesi arasında 2017 yılında imzalanan protokol çerçevesinde Sen Otelde düzenlenen 5 günlük “Ebelere Yönelik Doğum Hizmetlerinin Güçlendirilmesinde Güncel Yaklaşımlar Eğitimi” sona erdi. Kapanış programında, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Özcan Öktem, Başkan Yardımcısı Op. Dr. Mahmut Atum’un yanı sıra Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. A. Serhan Cevrioğlu, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim görevlileri ile İlçe Sağlık Müdürleri, Sağlık Müdürlüğü personeli ve ebeler hazır bulundu.

Programda, eğitime katılan ebeleri temsilen bir konuşma yapan Karasu Devlet Hastanesinde Görevli Ebe Cevriye Kulaç, 24 yıllık ebe olduğunu belerterek, işini severek yaptığını ve almış oldukları bu eğitimle hem bilgilerini güncellediklerini hem de yeni gelişmeler ışığında yeni bilgiler edindiklerini ifade etti. Kulaç, sağlanan eğitim imkanı ve programın hazırlanmasında emeği geçen herkese tüm ebe arkadaşları adına teşekkür etti.

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. A. Serhan Cevrioğlu ise sezaryenin tıbbi gereklilik dışında yapılmaması gerektiğinin altını çizerek “Annelerin bu konuda bilgilendirilmesi gerekiyor. Normal doğumun daha fazla yaygınlaşmasını arzu ediyoruz. Bu konuda özellikle ebeler büyük görevler düşüyor. Bu eğitimlerin amacı da ebelerin mesleklerini icra ederek normal doğumların artırılmasını sağlamak.” diye konuştu.

Programda konuşan Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Özcan Öktem, ebelik mesleğinin dünyanın varoluşuyla birlikte en eski mesleklerden biri olduğunu dile getirerek, anne ve bebek sağlığı açısından ebelerin sağlık hizmetleri sunumunda önemli bir yer aldığını ifade etti.  Öktem, 3 yıllık süre zarfında 3’üncüsü düzenlenen bu eğitimle hastanelerdeki doğumhanelerde görevli 75 ebeye eğitim verildiğini belirterek “Ebelerimizin bilgi ve kabiliyetlerinin daha da artırılması için düzenlediğimiz eğitim seminerlerimiz sayesinde, onların doğumlarda daha etkin rol almalarını arzu ediyoruz. Bu açıdan bu eğitimler önemli. Sağlık Bakanlığının belirlediği politikalar çerçevesinde eğitimlerimiz devam edecek. Bir hafta süren teorik eğitim sonrasında, ebelerimiz bir haftalık uygulamalı eğitimle birlikte stajlarını tamamlayacaklar.” dedi. Programın sonunda ebelere katılım belgeleri verilirken, düzenlenen eğitim çalışmasında görev alan Sağlık Müdürlüğü personeli, hekim ve akademisyenlere teşekkür belgeleri takdim edildi.

 

Reklamlar

İlk yorum yapan siz olun

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan marmarabasin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.