İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kalp Krizi ve Felcin %85 Nedeni Bu Hastalık!

Kardiyoloji Uzmanı Dr Emre Ertürk ekranlardan ve sosyal medyadan severek takip ediyoruz.Ufuk açıcı,bütüncül sağlık yaklaşımı nedeniyle sıklıkla kendisine mikrofon uzatıyoruz.Son olarak önemli bir sağlık sorununa dikkat çeken hocamızın uyarıları şöyle;

“İnkar edilemez etkisine rağmen aterosklerotik kardiyovasküler hastalık (ASCVD) genel olarak bilinmemektedir. ASCVD, arteriyel duvarların astarında yağ birikintilerinin (plak) birikmesi sonucu arterlerin tıkanmasına neden olan çeşitli kardiyovasküler hastalıkları tanımlamak için kullanılan bir şemsiye terimdir. Bu plak beklenmedik bir şekilde koparak kalp krizi, felç veya ölüme neden olana kadar pek çok kişi önemli semptomlar yaşamaz.

ASCVD, kalp krizi ve felçlerin ardındaki önde gelen nedendir ve kardiyovasküler kaynaklı ölümlerin %85’inden sorumludur.Aile öyküsü (genetik), sigara kullanımı, obezite, fiziksel aktivite, diyet, yüksek kolesterol düzeyleri, yüksek tansiyon ve diyabet dahil olmak üzere ASCVD’ye neden olabilecek birçok faktör vardır.

Yetişkin nüfusun neredeyse %40’ı ASCVD riski altındadır ve sıklıkla kalp krizi veya felç gibi kardiyovasküler bir olay meydana gelene kadar teşhis konulamaz.Zamanla sessizce biriken birçok kişi, atardamarlardaki plak beklenmedik bir şekilde parçalanıncaya kadar herhangi bir semptom yaşamaz. Eğer bu bizim başımıza gelirse, hasarlı arter kanamaya başlayabilir ve kan pıhtılarının vücudun farklı bölgelerine gitmesine neden olabilir. Bu kalp krizine veya felce yol açabilir.

BAZI ÖNLEMLER ALABİLİRSİNİZ; Daha fazla hareket etmeyi ve oturma sürenizi azaltmayı hedefleyin. Asansör yerine merdivenleri kullanmak gibi küçük değişiklikler sağlığınız açısından büyük fark yaratabilir.  Doymuş yağ, alkol, şeker ve tuz alımımızı sınırlamak kolesterolümüzü, kan basıncımızı, kilomuzu ve diyabet riskimizi azaltmamıza yardımcı olabilir.Stresli veya endişeli olmak anjina veya göğüs ağrısı gibi semptomlara neden olabilir ancak stresle başa çıkma yolları geliştirmek, bunun sağlığınız üzerindeki etkisini azaltabilir.Sigara içmek kalp hastalığına yakalanma riskinizi iki katına çıkarır. Sigara içiyorsanız yapabileceğiniz en önemli şey sigarayı bırakmaktır!Düzenli sağlık kontrollerinizi aksatmayın

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın