İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Kalp Pili Hangi Durumlarda Takılmalıdır?

Kalp Pili Hangi Durumlarda Takılmalıdır?

Aritmi ve Kalp Pili, Pacemaker kullanım ömrü ne kadar, tedavi sonrasından nelere dikkat edilmelidir benzeri sorular araştırılmaktadır.

Kalp pili, ritmi normal seviyeye getirme amacıyla kullanılan tıbbi bir cihazdır. Aritmi dahil çok sayıda kalp ritim bozukluğunun tedavisinde Pacemaker en çok kullanılan yöntemdir.  Yorgunluk, bayılma ve göğüs ağrısı belirtileriyle ön tanı konulmaktadır. Bazı aritmilerde semptom görülmemektedir.

Aritmi Nasıl Tedavi Edilir?

Aritmi ve Kalp Pili dışında ilaç tedavisi ve ablasyon benzeri yöntemlerle tedavi edilmektedir. Vegal manevralar,  antiaritmik ilaç kullanımı, kardiversiyon, labirent prosedürü benzeri alternatifler hastanın genel durumu incelenerek uygulanır.

Vegal manevralar, evde uygulanan belirli spor hareketleridir. Muayene sonrasında kalbin altında görülen aritmi tedavisi için egzersizler gösterilir. Hasta evde bu hareketleri yaparak kalp ritmi düzenler.

Kalıcı Kalp Pili Tedavisi

Aritmi ve Kalp Pili seçeneklerinden biri kalıcı Pacemaker’ dir. Kalıcı ritim bozukluklarında kullanılan batarya sağ veya sol göğüs altına konumlandırılır. Genelde sol tarafa yerleştirilen Pacemaker kişilerin kullandıkları ellerine göre yerleştirilir.

Kalp pili takma işlemi için hastaya lokal anestezi verilir. 1 ya da 2 cm kesi açılarak deri altına jeneratör boyutunda alan açılır. Ardından oluşan boşluğa kalp pili yerleştirilerek kalp toplar damarına özel kablolarla bağlantı sağlanır. 

Göğüs ağrısı, bayılma benzeri semptomları taşıyorsanız Prof. Dr. Sedat Köse ila görüşerek tanı ve tedavi için gerekli işlemleri başlatabilirsiniz. Kalp testleri ardında size en uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir.  Ablasyon Tedavisi Ankara | Prof. Dr. Sedat Köse (sedatkose.com)