İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kanserle Savaşın En Etkili Silahı: Erken Teşhis

Kanserle Savaş Haftası kapsamında açıklamalarda bulunan Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Uzm. Dr. Aydın Sarı, “Kanserle ilgili en küçük bir kuşku doktorunuza başvurmak için yeterlidir. Tedavi ise ancak erken teşhisle mümkündür” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Uzm. Dr. Aydın Sarı, 1-7 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen Kanserle Savaş Haftası kapsamında açıklamalarda bulundu. Kansere karşı alınacak en etkili önlemlerin kanser etkenlerinden kaçınmak ve hastalığın erken teşhisi olduğuna dikkat çeken Sarı, “Kanserle ilgili en küçük bir kuşku doktorunuza başvurmak için yeterlidir. Tedavi ise ancak erken teşhisle mümkündür. Toplum olarak herhangi bir hastalığımız olmasa da en az yılda bir kez kontrolden geçmemiz kendi sağlığımız için büyük önem taşır” diye konuştu.

Ön Belirtileri Neler?
Açıklamalarının devamında kanserin ön belirtilerine de değinen Uzm. Dr. Aydın Sarı, “Vücudumuzu en iyi yine kendimiz tanırız. İyileşmeyen yaralar söz konusu olmaya başlamışsa, durdurulamayan yaralar varsa oldukça dikkat edilmeli. Aynı şekilde vücudun herhangi bir yerinde nedeni bilinmeyen sertlik ve şişkinlikler varsa, ben ve siğillerde renk ve büyüklük değişmeleri gözleniyorsa derhal hekime başvurulmalı. Normal dışı ses kısıklıkları ve bir türlü geçmeyen öksürük de kanser riski barındırabilir. Özetle kişi kendi fiziki ve ritmik yapısındaki değişikliklerde derhal uygun doktora başvurmalıdır” ifadelerini kullandı.