Veri Politikası

 • DOLAR
  5,7117
  %0,61
 • EURO
  6,3156
  %0,83
 • ALTIN
  275,30
  %0,94
 • BIST
  100.339
  %-1,56
‘Meme ağrısı bazı durumlarda kronikleşerek uzun yıllar devam edebilir’

‘Meme ağrısı bazı durumlarda kronikleşerek uzun yıllar devam edebilir’

Sakarya Özel Ada Tıp Hastanesi Genel Cerrahi Doktoru Op. Dr. Zahide Kurt en sık görülen rahatsızlıklardan meme ağrısı ile ilgili açıklamalar yaptı. Op. Dr. Zahide Kurt yaptığı açıklamada ‘Meme ağrısı yani mastalji – mastodini en sık görülen meme rahatsızlığıdır. Meme problemleri ile hastaneye başvuran hastaların yaklaşık yarısını oluşturur. Öyle ki her 100 kadından 60-70 tanesi […]

Booking.com

Sakarya Özel Ada Tıp Hastanesi Genel Cerrahi Doktoru Op. Dr. Zahide Kurt en sık görülen rahatsızlıklardan meme ağrısı ile ilgili açıklamalar yaptı.

Op. Dr. Zahide Kurt yaptığı açıklamada ‘Meme ağrısı yani mastalji – mastodini en sık görülen meme rahatsızlığıdır. Meme problemleri ile hastaneye başvuran hastaların yaklaşık yarısını oluşturur. Öyle ki her 100 kadından 60-70 tanesi hayatının belli bir döneminde bu şikayetle bir hekime başvurmaktadır.

Menopoz öncesi kadınların büyük kısmında görülen bu şikayet kişilerin mesleki, sosyal ve psikolojik hayatlarını etkileyen önemli bir sorundur. Meme ağrısı bazı durumlarda kronikleşerek uzun yıllar devam edebilir.

Meme ağrısını ikiye ayırmak mümkündür:

1- Döngüsel meme ağrısı:
Doğurgan çağdaki bayanlarda adetten birkaç gün önce başlayan ve adet sonrasında kaybolan ya da azalan ağrı çeşididir. Bu ağrı şekli aynı dönemdeki kadınlarda adet ortasında yani adet bitiminin 15. gününde, yumurtlama döneminde de tekrar edebilir. Bu ağrı genellikle her iki memede görülür; ancak bazen tek bir memede dönüşümlü olarak görüldüğü de olur. Ağrı meme ile aynı tarafın koltukaltı, kol, sırt ve göğüs ucuna yayılabilir. Menopoz döneminde ise çoğunlukla azalarak kaybolur. Bu ağrının olmasının nedeni memeyi etkileyen kadınlık hormonlarıdır. Bu hormonlardaki düzensizlik memede hassasiyete, şişme ve ödeme ayrıca ağrıya neden olur. Bu düzensizliklerle birlikte memede birden çok fibrokist ya da süt kanalı genişlemesi olabilir. Çikolata,kahve , kolalı içecekler ve stres döngüsel meme ağrısını tetikleyen faktörlerdir.

2- Döngüsel olmayan meme ağrısı:
Daha çok 40 yaş üstü bayanlarda görülür. Bu ağrının altında yatan nedenler ise, memedeki fibrokist, kanal genişlemesi, meme ve göğüs duvarındaki kas, kemik ve sinir sisteminden kaynaklanan sebepler olabilir.

Kanser hastalığının meme ağrısına yol açması sık görülen bir durum değildir. Genel olarak meme kanserlerinin %1 ya da % 2’sinde ağrı olur. Meme ağrısının kanseri düşündürmesi için memede bir kitle ile birlikte kanlı meme başı akıntısı olması gerekir. Meme başı ağrısı ile hastaneye başvuran 35 yaş altı kadınlarda meme muayenesi ve ultrason yeterli olacaktır. 35 yaş üzerindeki kadınlarda ilave olarak mamografi çekilmesi gerekebilir’ dedi.

Booking.com
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?