İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Araç Ekspertizi Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Son dönemde ikinci el otomobil alım satım piyasasında yaşanan süreçler, bir kez daha araç ekspertizi yapan kurumları gündeme taşımış durumda. Araçların genel durumları ve fiyatları üzerinde yol gösterici etkisi bulunan bu işlemler, aracın mekanik ve teknik durumunu değerlendirerek güvenlik hakkında detaylı bilgi verir. Araç ekspertizleri, potansiyel sorunları önceden tespit ederek, ileride karşılaşılabilecek büyük masraflardan ve güvenlik risklerinden kaçınmayı sağlarken aracın gerçek piyasa değerini belirlemenize yardımcı olur. 150 yılı aşkın köklü geçmişiyle Generali Sigorta ikinci el araç alım-satım sürecinin güvenli ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan önemli bir adım olan araç ekspertizinde dikkat edilmesi gerekenler noktaları açıkladı.

Güvenilir bir ekspertiz merkezi seçin

Aracınızla ilgili ekspertiz işlemi yapmak için atmanız gereken ilk ve belki de en önemli adım güvenilir ve uzman bir ekspertiz merkezi seçmektir. Piyasada işi bilen ya da uzman olmayan çok sayıda ekspertiz firması bulunduğu için bu noktada seçici olmak önemlidir. Referansları iyi olan ve sektörde deneyimi olan bir kurumu tercih etmek için çevrenizden ve işin profesyonellerinden destek alabilirsiniz. Bazı ekspertiz kurumları belirli ve spesifik araçlar üzerine yoğunlaşabiliyorlar. Bunun için mutlaka gitmeden önce iyi bilgi almalı ve güvenilir bir ekspertizden destek almalısınız. 

Aracınızı detaylı bir kontrolden geçirin

Ekspertiz sırasında yapılması gereken birçok farklı işlem bulunmaktadır. Bunlar genel olarak her ekspertiz tarafından uygulanmaktadır ancak bazı durumlarda, bazı işlemler atlanabilmektedir. Genel olarak bir ekspertiz sürecinde araç; mekanik, elektrik-elektronik ve gövde gibi tüm önemli bileşenleriyle detaylı bir şekilde incelenmelidir. Motor, şanzıman, fren sistemleri, süspansiyon, egzoz, yakıt sistemi, hava yastıkları, elektronik sistemler gibi unsurlar kontrol edilmelidir. Bunların her biri özelinde ayrı raporlar hazırlanmalı, gerekli görülen durumlar bu raporlarda açıkça ifade edilmelidir. Aracın sağlıklı şekilde ekspertizi tamamlanması ve gelecek dönemde trafiğe çıkması için her bir işlem tek tek kontrol edilmelidir.

Kazalara dikkat edin

Ekspertiz süreci sırasında aracın geçmişteki kazaları veya hasarları tespit edilmelidir. Hem merkezi trafik kayıtlarında hem de kazalar sonrasında yapılan bakım ve onarım çalışmalarında bu işlemler görülebilir. Boya kalitesi, çarpışma izleri, düzensiz dikişler ve yapılan tamiratlar bu açıdan önemlidir. Bu kazaların aracın değeri özelinde önemli bilgiler verdiği unutulmamalıdır.

Aracın kilometresini doğrulayın

Araçtaki kilometre bilgisi de kaza ya da bakım-onarım çalışmaları kadar önemlidir. Kilometre genel olarak aracın geçmişi ve değeri hakkında önemli bilgiler verir. Ekspertiz süreçlerinde de aracın kilometresinin mutlaka doğruluğundan emin olmalısınız.

Araç belgelerini kontrol edin

Ekspertiz sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri de belgelerdir. Aracın ruhsatı, trafik sigortası, muayene raporu ve diğer belgelerinin eksiksiz ve düzenli olması gereklidir. Satış ve benzeri diğer işlemler için bu belgelerin tam ve eksiksiz olması gerekir.

Test sürüşü yapın

Ekspertiz sürecinden önce, aracı mutlaka test sürüşü yapmalısınız. Farklı yol koşullarında aracın performansını ve sürüş konforunu test edebilirsiniz. Yine ekspertiz sürecinden sonra da deneme ve kontrol için test sürüşleri yapabilirsiniz.

Satıcı ve satış sözleşmesini unutmayın

Eğer bir galeriden veya satıcıdan araç alıyorsanız, satıcı hakkında araştırma yapmalısınız. Ayrıca, satış sözleşmesini dikkatli bir şekilde incelemeli ve anlaşmazlık yaşanmaması için her şeyin yazılı olduğundan emin olmalısınız. Yine bu noktada dikkat edilmesi gerekenlerden biri de ekspertiz belgesinin satış işleminden hemen önce alınmasıdır. Arada geçen süre içerisinde araçta meydana gelebilecek kaza, hasar ya da arızalar süreci olumsuz etkileyebilir.

Mutlaka fiyat analizi yapın

Ekspertiz raporuna ve araştırmalara dayanarak aracın piyasa değerini belirlemelisiniz. Araç için talep edilen fiyatın gerçek değerle uyumlu olup olmadığını değerlendirmelisiniz.

Garanti ve sigorta imkanlarını değerlendirin

Araç ekspertizinden sonra, ek bir güvence sağlamak için garanti ve sigorta seçeneklerini araştırabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın