22.6 C
İstanbul

Bir pimapen pencereyi değiştirmeden tamir edebilir misin?

- REKLAM -

Pencereler harikadır, evinizin sıcak kalmasını sağlarlar ve mükemmel manzarayı çerçevelerler, ancak kırıldıklarında başa çıkılması gerçek bir acı haline gelebilirler. Bunun en büyük nedenlerinden biri, neyin kırıldığının ve değiştirilmesinin ne kadara mal olabileceğinin bilinmemesidir.

Bu kılavuzda, pimapen pencerenizde nelerin kırılabileceğini ve ne zaman tamir edip edemeyeceğinizi öğrenebilirsiniz…

Senin pimapen pencerende ne var?

Her şeyden önce, pimapen pencere genellikle çerçeve olarak bilinir ve bu, kilitleme mekanizmasının, kulpların ve menteşelerin hepsinin bağlı olduğu yerdir, çerçeve de camı yerinde tutar.

Açma mekanizmasının kendisi Kol, dişli kutusu ve tahrik dişlisi olmak üzere 3 parçadan oluşur. Kol, vites kutusunu çalıştırır ve bu da, camın kilitlenmesine veya açılmasına izin veren tahrik dişlisini çalıştırır.

Bir sonraki kısım menteşelerdir, sahip olduğunuz pencere tipine bağlı olarak, menteşeler her iki tarafta veya üstte ve altta konumlandırılabilir ve çeşitli özelliklerde gelebilir.

Son olarak, havalandırma deliğine geliyoruz, şimdi bunlar tüm pencerelerde yok ama eğer varsa, pencere çerçevesinin en üstünde bulunan dar plastik bir havalandırma olarak tanımlayabilirsiniz. Bu havalandırma delikleri, iyi bir sirkülasyon sağlamak için binaya hava akışı ve havalandırma sağlar.

Değiştirmek yerine ne zaman tamir edebilirsiniz?

Pimapen tamiri, pimapen pencerelerin dayanıklılığı 10-15 yıl kadar sürebilir, ancak tek tek bileşenler, kullanıldıkları miktara, yapılan bakıma ve elbette kalitelerine bağlı olarak daha az veya daha fazla dayanabilir.

Aşağıda, onarılabilecek parçaların bir listesini hazırladık…

– Pimapen Pencere Kolu – Harika bir haber, bu düzeltilebilir!
Pimapen Pencere tutamakları çok çeşitli tasarım, boyut ve tipte gelir ve bunların tümü, tüm pencereyi değiştirmek zorunda kalmadan değiştirilebilir! Tutamaç türleri ve bunların nasıl değiştirileceği hakkında daha fazla bilgi için bizi arayın.

– Pencere Kilitleme Motoru – Harika Haberler, bu düzeltilebilir!

Genellikle pencere kilitleri ağır kullanımdan veya uzun süre kullanımdan sonra aşınır ve arızalanır, pencerelerin çoğunda kilitleme dişli kutusu çerçevenin içinde gizlidir, ancak çoğu hala bugün yapılır ve bu nedenle hangi pencere üreticisi olursanız olun çıkarılabilir ve değiştirilebilir.

– Kilitleme Tahrik Dişlisi – Harika Haberler, bu düzeltilebilir!

Tahrik dişlisi, pencerenin tabanı boyunca ilerler ve kilitlendiğinde pencereyi güvenli hale getiren muhafazalara bağlanan kilitleme kamlarını içerir. Bunlar, dişli kutusunda olduğu gibi zamanla aşınabilir ve çoğu zaman başarısız olur. Ancak tıpkı vites kutusunda olduğu gibi, evinizdeki pencere üreticisi ne olursa olsun bunlar da değiştirilebilir.

– Pencere Menteşeleri – Harika Haber, bu düzeltilebilir!

İyi haber şu ki, UPVC, Kereste ve Alüminyum pencere menteşeleri tamamen yeni bir pencere satın almadan değiştirilebilir. Türkiye’de kullanılan çok çeşitli pencere menteşeleri olmasına rağmen, bunların hepsi hala üretilmektedir ve bu nedenle sadece menteşelerin değiştirilmesi çok uygundur. Menteşelerin ömrü, kullanıma göre büyük ölçüde değişir, tipik olarak ortalama olarak, Türkiye’deki menteşeler, yıllık olarak yağlanırlarsa 5 – 8 yıl sürer. Özetlemek gerekirse, kırık bir menteşe yeni bir pencere anlamına gelmez, yangın merdiveni menteşesi, sınırlayıcı tarzı menteşe veya standart menteşe olması fark etmez, tümü tamamen yeni bir pencereye ihtiyaç duymadan değiştirilebilir!

– Damlama Havalandırmaları – Harika Haberler, bu düzeltilebilir!

Bunlar plastikten yapıldığından ve çoğumuz pencerelerimizle biraz ağır olmaktan suçluyuz. Damlama delikleri genellikle devrilir, kırılır veya çatlar.

İyi haber şu ki, bunlar değiştirilebilir. Tam tasarımları bulmak zor olabilir, ancak hepsinde çok sayıda üretilmiş stil var ve tam olarak eşleşeni bulamazsanız, çok benzer bir tane mevcut olacaktır.

Özetle…

Yukarıdaki kılavuzdan görebileceğiniz gibi, tüm pencereyi değiştirmeye gerek kalmadan onarılabilecek birçok pencere hatası vardır, ancak kaçınılmaz olarak bunu gerektirecek bazı durumlar vardır.

Örneğin, çerçeve veya bağlantıda büyük bir çatlak. Bu, pencerenin yapısal bütünlüğünü etkileyecektir ve bu nedenle değiştirilmesi gerekecektir. Başka bir örnek, plastik çerçevedeki büyük bir delik olabilir.

Ancak tüm küçük kusurlarınız ve sorunlarınız için, kusurun onarılıp onarılamayacağını doğrulamak için yukarıdaki kılavuzu kullanın, bu da size zaman, güçlük ve paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Ve yukarıda bahsedilen onarımlar hakkında herhangi bir bilgiye ihtiyacınız varsa, bizimle iletişime geçin!

Kaynak: https://panjurtamiri.gen.tr/

- REKLAM -
- REKLAM -

Araç Kiralama - Arayın, Karşılaştırın ve Tasarruf Edin

Son Eklenen Haberler
Diğer Haberler