İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Çanakkale Proje Ofisi

Çanakkale İnşaat Proje Ofisleri ve Başarılı Tasarımlar

Doğru proje ofisi sizlerin dayanıklı, estetik tasarımlı ve aynı zamanda ekonomik yapılar elde etmenizi sağlar. Bu çerçevede Çanakkale inşaat proje ofisi tercihi nasıl yapılmalıdır? Mühendislik ve inşaat firmaları, ister konut, bina, viyadük, baraj, spor salonu vb. inşaat projesi olsun, tüm inşaat projelerinin hazırlanmasından ve yürütülmesinden sorumludur.

İnşaat Proje Ofisi nedir?

Çanakkale inşaat proje ofisi, arazinin özelliklerinin analizini, kullanılacak en iyi malzemelerin seçimini, hava koşulları gibi faktörleri dikkate alarak bir değerlendirme yapar. İnşaatın tüm aşamalarını planlar, yönetir ve izler. İnşaat şirketi, projeyi tanımladıktan sonra, işin tüm süresi boyunca son teslim tarihlerini, maliyetleri, kalite ve güvenlik standartlarını denetler.

Piyasada bu kadar çok mühendislik ve inşaat şirketi varken, bütçelerin nihai değerinin ötesine geçen faktörlere bakarak çeşitli inşaat şirketlerini karşılaştırırken dikkatli olmak gerekir. Mühendislik ve inşaat firmaları tarafından hangi hizmetlerin sunulduğunu anlamanın yanı sıra, hedeflenen inşaat firmasının gerçekten işinizin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını belirlemek için, seçilen şirketin bölgede, çeşitli bir ekiple tanınması da dikkat etmelisiniz.

Çanakkale Proje Ofisi
Çanakkale Proje Ofisi

Çanakkale Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Bu konuda Altungazi Yapı Mühendislik firması sahibi İnşaat Mühendisi Yunus Emre ALTUNIŞIK’ın yorumlarına başvurduk:

”Depreme dayanıklı yapı tasarımı yapı ağırlığı, süneklik, kolon ölçüleri gibi kavramların en optimum düzeyinde buluşması ile gerçekleştirilmesi durumunda sağlanır. Kolon, kiriş ve diğer kesitleri çok büyük olan bir bina daha ağır olacak ve bu sebeple daha fazla deprem yükü çekecektir. Aksini düşünelim; ince olan kolon kiriş kesitleri ise yapı ağırlığı ve deprem sırasındaki yatay yükleri karşılayamayacaktır. Bu sebeple en optimum düzey yakalanmalıdır.

İkinci önemli mevzu ise sünekliliktir. Süneklilik yapının deprem sırasında esnek bir davranış göstererek deprem yüklerini daha fazla sönümlemek suretiyle dayanım kazanmayı ifade eder. 2018 deprem yönetmeliği yapı tasarımı konusunda gerekli ön koşulların tamamını genel hatlarıyla bizlere sunmaktadır. Deprem yönetmeliğimiz her alanda bizi sünek yapılar tasarlamayı tavsiye etmektedir. Bu konuda işinin ehli bir proje mühendisi yönetmeliğin öngördüğü çerçevede en optimum seviyeyi yakalayarak başarılı bir tasarım ortaya koyabilir. “

Çanakkale Proje Ofisi
Çanakkale Proje Ofisi

Çanakkale İnşaat Proje Ofisi Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Çanakkale inşaat proje ofisi seçiminde firmaların portföylerinin derinlemesine bir analizini yapmak, halihazırda yürütülen projelerin beklentileri karşılayıp karşılamadığını anlamak ve şirketin projeler arasındaki yenilikçilik seviyesini doğrulamak iyi bir fikirdir. Aynı şekilde, inşaat şirketinin halihazırda çalıştığı en büyük müşterilerin hangileri olduğunu kontrol etmek de gerekir. En önemli detaylardan biri de inşaat proje ofisinin deneyimli ve profesyonel bir ekipten oluşması gerektiğidir.