18.6 C
İstanbul

Dikey Yaşam Hattı

- REKLAM -

Dikey yaşam hattı yüksek alanlarda çalışan personelin can güvenliğini korumayı sağlayan dikey olarak kullanılan araçtır. Bina, çatı, duvar, balkon, minare, köprü gibi yüksek alanlarda çalışan personel sık sık bu alanlarda düşme riski yaşamaktadır. Bu alanlarda çalışan personelin işveren kişilerce can güvenliğinin sağlanması gerekmektedir.  Bu gereçleri kullanmayan personelin düşmesi halinde sakatlanması, iş göremez hale gelmesi, hayatını kaybetmesi gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Böyle bir sonuç hem çalışanın hem de işverenin büyük kayıplara uğramasına neden olmaktadır.

Dikey Yaşam Hattı Kullanım Alanları

Yaşam hatları yatay ve dikey olmak üzere iki çeşitte üretilmektedir. Yatay hatlar genellikle yatay hareket etmesi gereken yüksekte çalışan bireylerin çalışma alanlarında kullanılmaktadır. Dikey yaşam hatları ise dik olarak hareket edilen işlerde kullanılması gereken bir araçtır. Merdiven gibi ekipmanlarla yükseğe çıkarılan personel can güvenliğini sağlamak için dikey yaşam hattı kullanmalıdır. Dikey yaşam hatları kalıcı ve mobil olmak üzere iki çeşit olarak üretilmektedir. Fabrikalarda, inşaatlarda telekomünikasyon direklerinde, kulelerde, baca, duvar, çatı inşaatlarında dış cephe yalıtım ya da boyama işlerinde yükseğe çıkan personelin sahip olması gerekmektedir.

Dikey Yaşam Hattı Ürünlerimizin Özellikleri

Firmamız tarafındanüretilen dikey yaşam hattı tek parça, dayanıklı, çelik malzemeden, kaynaksız olarak üretilmektedir. Böylelikle kullanılan çelik malzeme ile oluşturulabilecek maksimum güvenlik sağlanmaktadır. Braket, şok emici, halat sonlandırma gereçleri ve indiktör içermektedir. Bu hatlar gereken uzunluğa çıkarılabilmesi için uzatma aparatı içermektedir. Yüksek yerlerde çalışan her personelin kullandığı dikey yaşam hatları EN 353-1: 2014 ve 2016/425 Regülasyonunu beraberinde barındırmaktadır. Onaylanmış Kuruluş standartları bünyesinde dayanıklılığı ve korunaklılığı test edilmiştir. Çalışma alanındaki rüzgârın sallanma yaratmasını engellemek için özel olarak geliştirilmiştir ve ideal gerginlik seviyesine ulaştırılmıştır. Dikey Yaşam Hattı içinde bir diğer tür olan mobil dikey yaşam hatları kalıcı yaşam hatlarının kurulamadığı alanlarda geçici süreli çalışmalar için tasarlanmıştır. Bu bakımdan kalıcı dikey yaşam hatları mobil dikey yaşam hatlarına göre çok daha nitelikli ve geliştirilmiş ürünlerdir.  Bu sebeple hayati risk taşıyarak çalışan her personelin yatay veya dikey yaşam hatlarına sahip olmaları kendi can güvenliklerini korumaları için oldukça önemlidir.

- REKLAM -
- REKLAM -

Araç Kiralama - Arayın, Karşılaştırın ve Tasarruf Edin

Son Eklenen Haberler
Diğer Haberler