E ticaret Nedir?

e-ticaret  oldukça dünya  genelinde milyonlarca insanın oldukça fazla ilgi göstererek tercih ettikleri  sektörlerden biri olarak kabul edilmektedir. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de hem avantajlar hem de dezavantajlar yer almaktadır. Özellikle ifade edilmesi gerekmektedir ki satıcılar ürünlerini dünyanın neresine olursa olsun tek tık ile alıcılara ulaştırabilme imkanına sahiptirler. Bu elektronik ortamda dükkan masrafı yapmanıza gerek kalmaz. Bunun yanı sıra kira ödeme ve stopaj  durumları da karşınıza çıkmaz. E ticaret ile birlikte aynı zamanda stoksuz bir şekilde satış yapabilme imkanınız bulunmaktadır. Bunun dışında stok maliyetleri burada söz konusu değildir. E ticaret yazılımı ile birlikte müşteriler mağazaya ya da firmaya gitmeden direkt oturdukları yerde istedikleri gibi ürün sipariş verme imkanına sahiptir. Dolayısıyla tek tık ile alışverişinizi elektronik ortamlarda yapabilirsiniz.

E-Ticaretin Zararları   Nelerdir?

E ticaretin zararları aşağıda maddeler halinde yer almaktadır. Gelin hep birlikte inceleyelim:

  • Kargo beklerken kargo ürünlerinizde gecikmeler ortaya çıkabilir.
  • İade işlemlerinizde ek ücretler meydana gelebilir. Firma sizden ek ücret talebinde bulunabilir.
  • Kargo işlemlerinde kargo firması adresinizi karıştırabilir. Bunun yanı sıra kredi kartı ile ödeme yaptıysanız kargonuz başka bir adrese teslim edildiğinde bu konuda sıkıntılar yaşayabilirsiniz.
  • Ürünleri kişiler dokunmadan ve direkt olarak gözle görmeden satın aldıkları için bazı ürünlerin renklerinde ve kumaşlarında değişiklik meydana gelebilir.
  • Müşteriler satın almak istediği  ürünler hakkında kafasına  takılan soruları soracağı zaman satıcının direkt olarak cevap  verme ihtimali bazen düşük olabilir.