İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Enerjisa Enerji, “İşimin Enerjisi” uygulamalarıyla tasarruf sağlıyor

Enerjisa Enerji, ‘İşimin Enerjisi’ projesi kapsamında hayata geçirdiği uygulamalarla enerji tüketiminde tasarrufu sağlamak, verimliliği artırmak ve karbon salımını en aza indirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Enerjisa Enerji ‘İşimin Enerjisi’ uygulaması kapsamında geçen yıl Türkiye’nin net sıfır emisyon hedefi ve yeşil dönüşüm yolculuğuna önemli katkı sağlayacak çalışmaları hayata geçirdi.

Söz konusu uygulama kapsamında geçen yıl devreye alınan ve bu yıl da devam edecek güneş enerjisi santrali (GES) ve enerji verimliliği yatırımlarıyla, toplamda 68 bin tonun üzerinde karbon salımı önlenecek.

GES projelerinde yıllık 57,5 milyon kilovatsaatlik yenilenebilir enerji üretilirken, enerji verimliliği uygulamaları ile yıllık enerji tasarrufu 55,5 milyon kilovatsaate ulaşacak.

Ayrıca, Enerjisa Enerji’nin portföyünde yer alan işletmelerin 924 gigavatsaatlik elektrik tüketimi ‘Yeşil Enerji’ ile sertifikalandırılacak ve böylece yaklaşık 5,8 milyon ton karbon salımının önüne geçilecek.

– 19 binden fazla hanenin elektriği GES’ten sağlanacak

Geçen yıl kurulumuna başlanan 75 bin 569 güneş panelinin tamamının devreye alınmasıyla bu yıl 19 bin 171 hanenin elektrik tüketimine eşdeğer elektrik üretilmesi ve yaklaşık 37 bin ton karbon salımının engellenmesi bekleniyor.

Yeşil enerji sertifikasyonları ile müşterilerinin karbon ayak izi ve sera gazı salımını azaltan Enerjisa Enerji, yeşil enerji müşterilerine 924 gigavatsaatlik elektrik tedariğini güneş, rüzgar ve su gibi enerji kaynaklarından sağladı.

Ayrıca şirket, geçen yıl yerel ekonomik kalkınmayı desteklemek ve sürdürülebilir turizmi teşvik etmek amacıyla Sürdürülebilir Enerji Temelli Uygulama Merkezi (SENTRUM) Projesi’nin ilk uygulamasını da Ayvalık Küçükköy’de hayata geçirdi. Projeye ‘İşimin Enerjisi’ uygulamaları ile enerji verimliliği, tasarruf ve karbon emisyonlarının azaltılması gibi alanlarda destek verildi. Bu dönüşüm projesi sayesinde yıllık 15 bin kilogram kömür kullanımının önüne geçilerek enerji tasarrufu sağlanırken, 55 ton karbon emisyonu engellendi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerjisa Enerji Üst Yöneticisi (CEO) ve Enerjisa Müşteri Çözümleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Pınar, şunları kaydetti:

‘Önümüzdeki beş yıl içerisinde dünyadaki yenilenebilir enerji kapasitesi dünyanın son 20 yılda yaptığı artışa bedel bir oranda artış gösterecek. Öngörüler Türkiye’deki yenilenebilir enerjinin 5 yılda yüzde 65’e yakın büyüyeceğini gösteriyor. Özellikle bütün dünyada güneş ve rüzgar enerjisi gibi temiz enerji teknolojilerinde hızlı bir artış görüyoruz. Yine enerji verimliliğinde de çok önemli bir artış var. 2022 yılında enerji verimliliğindeki artış, ortalama yıllardaki artışın iki misli kadar oldu. Tam bu noktada Enerjisa Enerji olarak İşimin Enerjisi ile sorumluluklarımızın bilinci ile hayata geçirdiğimiz bir uygulama. Bu uygulama kapsamında sektörde rol model olan, yenilikçi, etki odaklı ve sürdürülebilir ürün ve hizmetler geliştiriyoruz.’

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın