İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hasan Ali Çelik ‘Patent koruması gelecek’

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Sakarya Teknokent’i ziyaret etti.

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas başta olmak üzere, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Özcan Keskin, KOSGEB İl Müdürü İsmet Yılmaz, OSB yöneticileri, sanayiciler, akademisyenler ile çok sayıda SAÜ’lü öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşması Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin tarafından gerçekleştirildi.

Ar-Ge satış gelirleri 10 katına çıktı

Konuşmasında Sakarya Teknokent’in son 5 yıllık gelişim performansını rakamlarla veren Prof. Dr. Tahsin Engin, 3 bin metrekare kapalı alanda 63 Ar-Ge firmasının 310 Ar-Ge personeli ile faaliyette bulunduğunu, bu firmaların toplam bütçesi 22 milyon TL’yi aşan 86 proje yürüttüklerini anlattı. Son 4 yılda firma sayısının 4 katına, firmaların Ar-Ge satış gelirlerinin ise 10 katına çıktığının altını çizen Prof. Dr. Engin, Sakarya Teknokent’in 2015 yılında performans endeksinde en fazla yükseliş gösteren ikinci Teknokent olduğunu, Türkiye’deki 63 teknopark içerisinde 17’inci sıraya yükseldiğini belirtti.

Uluslararası proje hazırlıklarına devam

Etkinlikte bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas ise, Sakarya Teknokent ile MARTEK liderliğinde kurulan ve toplam 16 teknoparkın içerisinde yer aldığı konsorsiyumla KOSGEB’e Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı’na proje hazırlıklarının devam ettiğini söyledi. Uluslararası Teknoparklar Birliği’nin (IASP) tam üyesi olan Sakarya Teknokent’in Türkiye Ar-Ge/inovasyon ekosisteminin güçlü bir aktörü olduğunu belirten Rektör Elmas, bunların yanında uluslararası işbirlikleri bulunduğunu, 2017’de ABD’de uluslararası kuluçka ve hızlandırıcı hizmetleri verme kapasitesine ulaştığını söyledi. Sakarya Üniversitesi’nin yayın sayıları ve temel/uygulamalı araştırmalar açısından son yıllarda önemli aşamalar kat ettiğini ifade eden Elmas, girişimcilik ve yenilikçilik açısından Türkiye’deki 193 üniversite arasında 21’inci sıraya yükseldiğini de sözlerine ekledi.

Patent koruması gelecek

Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik ise konuşmasında Ar-Ge Reform Paketi ile üniversite-sanayi işbirliğinin ivmeleneceğini belirterek, bunun ardından gelecek Üretim Reform Paketi’nin bu süreci tamamlayacağını, destek ve teşviklerin artarak devam edeceğini söyledi. Yakında çıkması beklenen patent kanunu konusunda da önemli açıklamalarda bulunan Çelik, teknoloji yoğun çalışma ve araştırma sonuçlarının mutlaka fikri mülkiyet koruması altına alınması gerektiğini, bu bağlamda Sakarya Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren patent ofisinin önemli bir boşluğu dolduracağını kaydetti. Patent korumasının önemli olmakla birlikte bir ara sonuç olduğunu vurgulayan Çelik, ticarileştirmenin önemine dikkat çekerek, TÜBİTAK tarafından desteklenen Teknoloji Transfer Ofislerinin (TTO) kısa zamanda önemli mesafe aldığını sözlerine ekledi.

Tüm çözümler Sakarya Teknokent’te

Etkinliğin ardından Teknokent’te verilen kokteyle katılan Hasan Ali Çelik, burada OSB temsilcileri, Ar-Ge firma sahipleri, akademisyenler ve öğrenciler ile sohbet etti. Çelik, daha sonra Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas ve Genel Müdür Tahsin Engin ile birlikte teknokent firmalarını yerinde ziyaret ederek, firma yetkililerinden yürüttükleri projeler hakkında bilgi aldı. Sakaryalı yatırımcı ve imalatçılara da seslenen Çelik, “Yazılım olsun donanım olsun, Sakarya Teknokent’te aradığınız tüm teknolojik çözümleri bulabilirsiniz. Çözümü önce buralarda, Sakarya’mızda ve bölgemizde arayın” dedi.

Heyet buranın ardından Birinci OSB’de “Çevreci KOBİ” ödülünü alan Lucas Elektrik A.Ş ve Kromel Makine San. A.Ş. firmalarını ziyaret etti. Lucas Elektrik Genel Müdürü Aytuğ Sakallıoğlu’nun firma tanıtım sunumunu dinleyen Bakan Yardımcısı Çelik, firmanın özellikle ara-malı ithalat kalemlerini sorarak bu konuda yapılabilecek Ar-Ge çalışmalarına dikkat çekti. Daha sonra Kromel’e geçen heyet, burada da firma yönetim kurulu başkanı İsmet Çalışkan’dan firma hakkında bilgi aldı.