İMKON 15 günlük iş bırakma çağrısı yaptı

   

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu ​​​​​​​(İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, çimento fiyatındaki zamlara tepki olarak üyelerine 9 Eylül’den itibaren 15 günlük iş bırakma çağrısı yaptı.

Konuyu geçen aylarda Ticaret Bakanlığına dosya halinde sunduklarını ve sonuç beklediklerini belirten Tahir Tellioğlu yaptığı basın açıklamasında ‘Üretim kapasitesi 115 milyon ton. 80 milyon tonluk üretim var. Bazıları yurt dışına sattığımızdan dolayı tedarik sorunu yaşıyoruz diye açıklama yapıyorlar. Bu, yurt dışına sattığın için tedarik sorunu değildir, bu içeride üretimi kısıtlayarak fiyatı artırma politikasıdır. Bunu doğru bulmuyoruz. Bu durumda çimentonun kayda değer mamul statüsüne alınmasını talep ediyoruz, ayrıca şu anda 4-5 büyük yatırımcının ilgili bakanlıklara çimento fabrikası kurmak için müracaatı olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla içeride çimento üretimini karşılamada kapasite sıkıntısı varsa bu yatırımcılara izin verilerek çimento sektörünün daha da büyütülmesine tarafız. Gerekirse de çağrımız karşılık bulmazsa biz de çimento fabrikaları kurma girişimine başlayabiliriz’ dedi.

9 Eylül’de iş bırakma kararı aldıklarını açıklayan Tahir Tellioğlu; ‘Kararımız Anadolu’nun bize bağlı yaklaşık 40 derneğinde uygun gören meslektaşlarımızın aynı anda tek tip afiş asılması suretiyle başlayacak. Bu bir tavsiye niteliğindedir, kimse buna mecbur değildir. 15 gün süreyle bu afişler asılacaktır. İş güvenliği tehlikesi olan yerler, sözleşmeyle kısa süre içinde işini teslim etmek durumunda olan yerler gibi yerler hariç tüm özel sektörün tamamını kapsayan kesime, iş bırakma boykot çağrısı yapıyoruz.

Bazen pandemiye bağlı ihracata kayma, maliyet girdilerinin artması veya tedarik sorunlarına dayalı fiyat artışları olsa da çimento da ki fahiş fiyat artışlarının  %200 oranlarına ulaşması hiç biriyle izah edilemez.

Üretim kapasiteleri kendi açıklamalarında 115 milyon ton, ihracat 35-40 milyon ton, iç tüketim de 35 milyon ton civarı kadar çimento üreticilerine sorulduğunda ihracat diye gösterip iç piyasayı gerip fiyat yükseltiyorlar, hâlbuki arada 40 milyon ton daha eksik kalan üretim kapasiteleri vardır.

Çimento dünyada nakliyesi açısında kayda değer bir ihraç ürünü değildir. Bunların da iç piyasaya kartelleşme yaparak verdikleri zarar yararlarının 40 katı büyüklüğündedir. Bütün ihracatları 1 milyar dolar olduğu görülmektedir. Üstelik ihracat yapmaları, iç piyasaya engel değildir, bu bahane ile üretimi kısıp fiyatları yükseltmemeliler. Geçen yıl 4-7 ay arası ton fiyatı 135 TL iken bugün yon fiyatı 420 TL’dir.

Bu durum başta inşaat sektörünün yanında birçok malzeme girdisinin de etkilediğinden ciddi maliyet artışlarına bu da konut fiyatlarının yükselmesine vatandaşımızın başta konuta erişimi zorlaştırmak üzere kentsel dönüşümü yavaşlatmak inşaattan beslenen 250 alt sektörü sekteye uğratmak gibi birçok alanda zarar vermektedir.

Çimento sektöründen bu çağrılarına kulak vermelerini beklediklerini dile getiren Tellioğlu, “Cumhurbaşkanımızdan, Ticaret Bakanımızdan bu manada sektöre ve bize kulak vermelerini talep ediyoruz.” dedi.