34.6 C
İstanbul

DİĞER HABERLER

Kariyer için doğru ISO kalite eğitimleri nasıl seçilir?

ISO kalite eğitimlerini seçmeden evvel, hangi eğitimin ne ile alakalı olduğunu bilmek kariyerimizde ki gelişimin en önemli şartlarından biridir. Eğitimler hangi sırayla alınırsa nasıl bir sonuç ortaya çıkar? İşte kişisel gelişimde bilmemiz gereken en önemli soru. Ayrıca eğitimler online mı yoksa yüz yüze mi olmalı? Diğer bir önemli soru budur.

Üniversiteden yeni mezun gençler arasında kalite yönetim sistemlerine merak giderek artıyor. Baş denetçi, iç denetçi kursları, temel eğitimler ve daha pek çok ve sayıları giderek artan online ISO eğitimi veren kuruluşlar. Üniversitelerde de kalite gruplarının etkinleri gençler arasında isteği artırıyor. Kalite konusunda kendisi eğitmek isteyen kişinin öncelikle online bilgisayar veya kağıt üzerinde dokümanlar ile uğraşmayı seven birisi olması gerekir. Çünkü hangi işi yaparsanız yapın ona değer veren en önemli şey, ona adanmışlıkla verilen emektir.

Kalite yönetim sistemlerinde uzmanlaşmak için öncelikle, “Word dosyasında form bile hazırlayamam” gibi saçma sapan övünmelerden kaçınmak gerekir. Daha sonra en azından, online bir MS Office eğitimine katılmak, dosya, doküman nasıl hazırlanır, nasıl kayıt edilir, pdf formatında kayıt işlemi nasıl yapılır gibi en temel eğitim konularında kendini geliştirmek gerekir. Sonrasında sırayla belki bir belgelendirme firmasında kısa süre olsa da çalışmak veya bir bilenin yanında dokümanlar ile haşır neşir olmak, prosedür nasıl yazılır, talimat nedir nasıl hazırlanır gibi daha ince detayların öğrenilmesi… Sözün özüne gelirsek: ISO kalite konusunda uzmanlaşmak zahmetli bir iştir ve kayıtlara bir-iki damla ter damlatmak gerekir.

Her ne kadar tecrübeye dayansa da yönetim sistemlerinin kuralları vardır. Bu yazımda size hangi ISO eğitimini seçmeniz gerektiğinin inceliklerini bildiğim kadarıyla anlatmaya çalışacağım. Bu bilgilerin çoğu kişisel tecrübeme dayanıyor olmakla birlikte bazı online eğitimlere dair farklı kaynakları inceledim.

Belki yaşamış olabilirsiniz; bazen almayı istediğimiz ISO eğitimlerinin, online mı yoksa grup eğitimi mi olması gerektiği konusunda seçim yapmak zorlayıcıdır. Grup eğitimleri dışında biraz daha fazla ücretle ama birebir daha faydalı bir kalite kursu da tercih edilebilir. ISO 9001 online temel eğitimleri arasında; UDEMY’nin veya Adldestek https://adldestek.com/iso-9001-online-egitim videolarına bakabilirsiniz.

ISO 9001, kalite eğitimleri arasında en temel seçenektir, ilk tercih olmalıdır. Onsuz kurulan sistemler dümdüz olur. O kadar öenmlidir ki, sadece standartını anlamak ile diğer tüm entegre yönetim sistemlerine hakim olursunuz. ISO 9001 eğitimi ile diğer bir standart eğitimleri arasında ince bir çizgi vardır. Bu çizgiyi doğru öğrenmenin tek yolu ilk önce bu eğitimi almakla başlar.

Bazı online ISO eğitimleri diğerlerinden daha keskin ayrıtlara sahiptir. Mesela ISO 22000 eğitimi özellikle yiyecek içecek sektöründeki firmalar için uyarlanmış kalite yönetim sistemi gibidir. Buna rağmen ISO 9001 ile ISO 22000 birleştirilerek entegre yönetim sistemine dönüşürler. Eğer eğitim sıralamasına uyarsanız ikinci tercihiniz böyle olmalıdır. ISO 22000 eğitiminin online başlıklarını ve sıralaması hakkında bilgi almak isterseniz bu web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yönetim sistemleri arasında bazıları diğerlerinden daha belirgin farklılıklara sahip olsa da işin en doğrusu, işe ISO 9001 temel eğitimiyle başlamaktır. İlerili aşamalarda, çalıştığınız firmaya göre başka bir yönetim sistemini entegre ederek farklı bileşimlerin peşine düşebilirsiniz.

Eğitimlerinize ISO 27001 bilgi güvenliğini eklemek gerekirse bu, ISO 9001 üzerinde uzmanlaşıldığı zaman yapılmalıdır. Mükemmel entegre yönetim sistemi kurmanın ölçüsü, standartların ortak maddelerinin birleştirilmesiyle meydana gelmektedir.

Diğer yönetim sistemleri eğitimlerinizi ilk aldığınız online 9001 eğitimi ile harmanladığınızda daha başarılı sonuçlar alırsınız. Örneğin önce ISO 9001, 22000 ve sonra 27001 eğitimlerine kayıt olmak gibi. Bu eğitim sırasını izlediğiniz sürece ister online ister birebir eğitim alın en iyi öğrenme tekniğine ulaşırsınız.

Kendinizi sürekli eğitin!

Bir kişinin başarısını belirleyen ikinci önemli unsur da doküman dengesidir. Yani, her proses içinde, yeteri düzeyde form bulunması gerekir. Eğitimlerde anlatılmayan önemli hususlardan birisi doküman sayısı dengesidir. Doküman kayıtları incelendiğinde en yüksek pay formlardır. Formların ayarını kaçırmak firmanın işleyişini ağırlaştırıken, yönetim sistemini uyguluyor olmaktan da bıktırır.

ISO 27001 bilgi güvenliği yönetim sistemi konusunda kendinizi buradaki gibi bir online eğitim alarak eğitebilirsiniz. BGYS farklı, net çizgileri olan diğerlerinden ayrılan bir yönetim sistemidir.

Uzmanlaşmak için tüm bu kurslara online katılıp eğitim katılım sertifikalarını aldınız ve sonrasında uzmanlaştınız. Daha ileriye yürümenin tek yolu: Başkalarını eğitmektir. Kendi bilginiz ve tecrübenizi artırmak ve uzmanlaşmanın bilinen en iyi yolu bildiklerinizi başkalarına öğretmektir.

Öğretmen olmaya çalışmak, öğrenciliğin en ileri aşamasıdır. Öğreten, eğiten kişiler kalite yönetim sistemlerinde uzmanlaşırlar. ISO kalite yönetim sistemlerinin dokümanlarıyla ilgili eğitimler verecekseniz, Google örnek kalite doküman örnekleri aramalarında, az sayıda sonuçtan en az birini içeren ve eğitim tarihleri, eğitim kayıt problemi olmadan yedi gün yirmidört saat kayıt olabileceğiniz; AdlDestek Online Doküman Eğitim Danışmanlık firmasının resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İçinde bulunduğumuz pandemi nedeniyle getirilen kısıtlardan ötürü vaktimizin çoğu evde geçiyor. Bu kriz dönemini farklı online kalite eğitimleriyle fırsata çevirmek mümkün. En azından gelecek kariyerimize, iş hayatımıza yön verecek adımlar arasında eğitim önemli bir yere sahip. Pek çok işletme için kontrol ve kontrol sistemleri için ise entegre yönetim sistemlerinin uygulanması, normale geçiş sürecinde sektörel ve eğitimli çalışanlara ihtiyaç duyacak gibi görülüyor.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

SGB’de görev dağılımı yapıldı

Sakarya Gazeteciler Birliği’nin (SGB) genel kurulu sonrasında göreve seçilen yönetim kurulu kendi arasında toplanarak görev dağılımını gerçekleştirdi.  Sakarya’da mesleki anlamda...