26.5 C
İstanbul

DİĞER HABERLER

MANYETİT ZENGİNLEŞTİRME

Manyetit Nedir?


Manyetit yapısında değişikli yapılmış olan demir maddesidir. Demir oksit olarak da adlandırılmaktadır. Manyetit dünya üzerinde var olan bütün madenlerin en manyetik olanıdır. Bir mıknatıs tarafından çekilebilir. Doğada bulunan bütün kayaçlarda az miktarda da olsa bulunurlar. Genel olarak siyah renktedirler ve parlak yüzeye sahiptirler.

Manyetit Zenginleştirme Nedir?

Demir günümüzde modern olarak yapılan endüstrinin en temel hammaddesidir. Her alanda kullanım şekli bulunmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte hem kullanım alanı hem de üretilen sanayi firmaları artmaktadır. Bu nedenle de demire duyulan ihtiyaç artmaktadır. Sonuç olarak da manyetit zenginleştirme işlemi ile bu ihtiyaç karşılanmaya çalışılmaktadır. Doğadaki demir madeninin 300 civarında minerali bulunur. Ancak bunlardan sadece 5 tanesi kullanılabilir demir mineralidir. Bunlardan en önemlisi manyetittir ve bu nedenle zenginleştirme en fazla bu mineral için yapılır. İşleme başlamadan önce hazırlama işlemi yapılmaktadır. Hazırlama aşamasında öncelikle 1 metreden büyük olan, daha demir mineralleri fırın için uygun boyuta getirilerek ufalanır. Bunun için çeşitli araçlarla parçalanırlar. Parçalama esnasında çok ufak boyutlar meydana gelir ise bunlara ayrışım yapılır. Manyetit zenginleştirme makinası firmamızda son derece kaliteli ve güvenli bir şekilde üretilmektedir. Peki bu makinaların yöntemleri nelerdir?

Manyetit Zenginleştirme İçin Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Demir oksit maddesinin kullanım olanlarını artırmak, kullanımını kolaylaştırmak ve daha kaliteli maden haline getirebilmek için kullanılan manyetit zenginleştirme yöntemleri şunlardır.

  • Tavuklama yöntemine göre manyetit zenginleştirme: Bu işlemde mineralin farklı renk ve boyutlardan oluşması fayda sağlamaktadır.
  • Yoğunluğa göre manyetit zenginleştirme: Bu yöntem mineral içinde bulunan ağırlık ile zenginleştirme işlemi yapılır. Gang mineralleri ile aralarında bulunan yoğunluk farkından yararlanılmaktadır.
  • Yapısal mekanik özelliklere göre manyetit zenginleştirme: Bu yöntemde içerisindeki kil yoğunluğu kullanılır. Manyetit içerişinde oldukça yüksek oranda kil bulunur.
  • Manyetikleştirişi kavurma-manyetik seperatör ile manyetit zenginleştirme: Süzdürme yöntemi ile ayrışım yapılır.
  • Manyetik zenginleştirme: Demir cevherleri manyetik oranlarda kolay ve ucuz bir şekilde zenginleştirilir. Bu yöntem ile %90 oranına varan ayrıştırma sağlanmaktadır.
  • Flotasyon ile manyetit zenginleştirme: Bu işlem ile demir minerali içinde bulunan zararlı maddeler ayrıştırılır. Ayrıca çok ince taneli olan mineraller için de kullanılmaktadır.
  • Kalsinasyon ile manyetit zenginleştirme: Bu işlem en eski ve en uzun süreli kullanılan yöntemdir. İçerisindeki su miktarının azaltılması sağlanmaktadır.

Siz de bu makine ile manyetit zenginleştirmek için firmamızdan bilgi alabilirsiniz.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

Biathle Triathle Şampiyonası Kocaeli’de başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu (TMPF) tarafından Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde bulunan Kerpe Halk Plajı’nda gerçekleştirien Biathle...