İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MARKA’dan Bolu’nun İhracatına 5,1 Milyon TL’lik Dev Destek

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’nın desteği, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimleri ile Bolu Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam tutarı 5 milyon lirayı aşan büyük bir proje hayata geçiyor.

MARKA’nın güdümlü proje kapsamında desteklediği Bolu’da depolama tesisi kurulmasına yönelik protokol imza töreni Bolu Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda basına açık olarak gerçekleştirildi.

Birçok Bütünleşmiş Lojistik Faaliyetin Yerine Getirilmesi Hedefleniyor
Bolu Valisi Aydın Baruş, Geçici Depolama Tesisi’nin Bolu ekonomisine vereceği katkının büyük olduğunu söyledi. Baruş, “Firma sayısının 320 olacağı belirlenen tesis, Bolu’da ve TR 42 Bölgesi’nde reel sektörün maliyetlerini azaltarak, rekabetçiliğinin artırılmasına katkıda bulunacak. Bolu’da 2014 verilerine göre 177 milyon dolar ihracat, 195 milyon dolar ithalat ve Merkezi Bolu’da olmayan firmaların da rakamları dahil edildiğinde, reel ihracat 639 milyon dolar, reel ithalat ise 223 milyon dolar düzeyinde olup, dış ticaret hacmi 862 milyon dolar olurken bu proje ile hem ulusal hem de uluslararası geçişlerde taşımacılık, dağıtım, depolama, elleçleme, ayrıştırma, gümrükleme, ihracat/ithalat gibi birçok bütünleşmiş lojistik faaliyetin yerine getirilmesi hedefleniyor” dedi.

İhtisas Gümrüğü Yetkisi De Alınacak
TSO Başkanı Türker Ateş, tesis içinde açılacak olan Gümrük Müdürlüğü’ne İhtisas Gümrüğü yetkisi de alınacağını söyleyerek Türkiye’de bunun bir ilk olacağını söyledi. Ateş, projeye esas geçici depolama hizmeti, gümrük işlemleri sırasında firmaların ihtiyaç duyduğu ve ciddi maliyetler üstlenerek başka şehirlerde satın aldıkları bir hizmet olduğunu belirterek dış ticaret işlemleri gerçekleştiren firmaların özellikle ithalat yönlü olarak ürünlerini bekletebileceği bir depolama tesisine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Ateş, Bolu’da geçici depo/antrepo vb. alanlarda faaliyet göstermekte olan bir tesis veya işletmenin hâlihazırda bulunmuyor oluşunun söz konusu tesisin, Gümrük Müdürlüğü (ihtisas gümrüğü yetkisinin de alınacak) ile aynı dönemde faaliyete geçirilmesinin dış ticaret sürecinde gümrük işlemleri gerçekleştiren firmalara gerek zaman, gerek lojistik ve gerekse maliyet yönlü bir avantaj sunacağını söyledi.

Tesisin aynı zamanda sınai üretim gerçekleştiren, depolama hizmetine ihtiyaç duyan tüm sektör kolları açısından fayda sağlaması bekleniyor. Bolu ili genelinde dış ticaret ile uğraşan sanayi ve ticaret kuruluşlarının özellikle depolama süreçlerinde ve gümrüklerde yaşamış oldukları sıkıntılar çözümlenerek, geçici depolama tesisi ile katma değerli hizmetler ortaya çıkartılarak yeni istihdam alanlarının ortaya çıkarılması hedefleniyor.