İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0,7 azaldı

Şubat ayında 101,96 olan hizmet sektörü güven endeksi, Mart ayında 101,25 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki azalış; son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini ve son üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu endeksi %2, hizmetlere olan talep endeksi %0,1 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi %0,1 azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi %0,4 azaldı

Şubat ayında 103,40 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi, Mart ayında 102,97 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki düşüş, son üç aylık dönemdeki iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; mevcut mal stok seviyesi endeksi %2,9 artarken, iş hacmi-satışlar endeksi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi sırasıyla %1,9 ve %2,1 azaldı.Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi %1,6 azaldı

Bir önceki ayda; 85 olan inşaat sektörü güven endeksi, Mart ayında 83,67 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi %1,4 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi %1,7 azaldı.