İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Onur Döver “Fuar Merkezi Sakarya İçin Elzem”

SASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Onur Döver katıldığı radyo programında, Sakarya’nın acilen bir Fuar Merkezine kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Hülya SÜRÜCÜ – SAKARYA 89.3 Radyo Net’de Hülya Sürücü ile Detay Programı’na konuk olan Döver, Fuar Merkezi için en uygun yerin Erenler’deki Hal Pazarı yeri olduğunu ifade etti.
“Ya Şeker Fabrikası depolarında, ya da Kent Meydanındaki çadırlarda fuar düzenlemek zorunda kalıyoruz” diyen Onur Döver, “Fuar Merkezi Sakarya için elzemdir” şeklinde konuştu.
İşte SASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Onur Döver’in canlı yayında yaptığı o açıklamalar:

“TEKELLEŞMEYİ DOĞRU BULMUYORUM”
Radyo Programında, “Neden bu kadar çok SİAD var?” sorusunu cevaplandıran Onur Döver şöyle konuştu:
“SASİAD’lar ne kadar çok olursa, o kadar renkli ve faydalı olur. Bu noktada tekelleşmeyi doğru bulmuyorum. SİAD lar olarak birlikte %100 hareket ediyoruz dersek yalan olur, ama zaman zaman bir arada organizasyonlar da yapıyoruz. Bu gönüllülük esasına dayanıyor. Bir yaptırım gücümüz yok. Şehirde karar alma mekanizması oluşturamayız. Yeri geldiğinde fikrimizi söylüyoruz, dilimizin döndüğünce, akılımızın yettiğince düşüncelerimizi ifade ediyoruz, ancak yetkililerin bunu dikkate alması ve ona göre karar vermesi gerekiyor…
SİAD ları sadece işadamları derneği olarak görmemek lazım. SİAD da bir Kızılay gibi ya da bir yöre derneği gibi dernektir. Dernekler ortak ses ve akıl oluşturabilirler, ama herkes yoğun ve kendi faaliyetlerini anlatma çabasında…

“TASARI ACİLEN ONAYLANMALI”
SASİAD Başkanı Döver programda, AVM’lerin küçük esnafları ne kadar etkilediğinin sorulması üzerine şunları söyledi:
“Küçük esnafların büyük işletmelerden ve AVM lerden etkilenmemesi mümkün değil. Ne yazık ki bu hayatın bir gerçeği. Alışveriş merkezlerine karşıyız demek doğru olmaz. Halk AVM’leri seviyor. Şehrin dışında olmasının küçük esnafa faydası olur mu derseniz, bana göre olmaz… Saat düzenlemesi konusunda mecliste bir tasarı halen onay bekliyor. O tasarının bir an önce meclisten çıkması lazım.

“SAKARYA KISA ZAMANDA İLK 10’DA OLACAK”
Dünden bugüne Sakarya’nın geldiği noktayı değerlendiren Onur Döver, “Hızlı büyüyen bir Sakarya var kaşımızda. Yaşanan deprem tüm sektörleri vurdu. Deprem olmasaydı Sakarya bugün olduğundan daha ileride olacaktı, ama yine de felaketin yaralarını çabuk sarabildi.
Gelişmiş iller sıralamasında bildiğim kadarıyla Sakarya 18 nci sırada.. Bu çok kötü bir rakam değil. Zaman gerekli. Bu bir yarış. Bugün 18 nci sıradayız ama, çok kısa sürede Sakarya’nın ilk 10’a girebileceğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

“YATIRIMLAR YETERLİ, AMA GEÇ KALINDI”
Canlı yayında bir soru üzerine, Sakarya’ya yapılan yatırımların yeterli olup olmadığını yorumlayan SASİAD yönetim kurulu başkanı Onur Döver, “Yatırımlar yetersiz diyemeyiz, ama bu tarihte Sakarya’nın 1000 yataklı hastaneyi konuşmuyor olması lazımdı. Bölge Adliye Mahkemesi çok önceden burada olmalıydı. Yatırımlar güzel ama, gecikilmiş diye düşünüyorum.”dedi.

“FUAR MERKEZİ ELZEM”
Radyo Programında “Fuar Merkezi Sakarya için ne kadar önemlidir?” sorusunu yanıtlayan Başkan Döver, “Fuar Merkezi elzemdir” dedi ve şöyle konuştu:
“SASİAD’ın en önemli gündem meselesi fuar Merkezi konusu… 9 veya 10 aya yakın bir fuar düzenledik. O fuarları ya Şeker Fabrikasının depolarında ya da Kent Meydanındaki çadırlarda yaptık. Eleştirenler oldu tabi ki, ama Sakarya’nın fuar Merkezine acilen ihtiyacı var. Sanayici gelip uluslararası yatırımlar yapmayacak belki ama, bugün Sakarya’ya 1000 yataklı hastane ne kadar gerekli ve acilse, fuar merkezi de o kadar acil ve gerekli. Fuar merkezine ne gerek var diyenler de var, ama bunu sadece fuar merkezi olarak görmemek lazım, gösteri ve kongre merkezi gibi de düşünülebilir.

“EN UYGUN YER, ERENLER HAL PAZARI YERİ”
Bunun için yer önerimiz de oldu. Stad yanındaki araziler çok uygun. Erenler’deki Hal binamızı da önerdik. Kentsel Dönüşüm kapsamında, hal binası restore edilerek gösteri ve kongre merkezi olarak değerlendirilebilir. Satmak çok kolaydır ama, yaşatmak daha önemlidir.

“MARKA ŞEHİR OLMAK ÖYLE KOLAY DEĞİL”
Programda bir soru üzerine Sakarya’nın marka şehir olma konusunu yorumlayan SASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Onur Döver “Bunun sorumluluğunu birine yıkmak doğru olmaz. Marka şehir olmak öyle kolay değil. Sakarya marka şehir oldu mu oldu, %100 oldu mu? Hayır. Yerel yönetimlere bu noktada görev düşüyor.” şeklinde konuştu.

“SANAYİNİN HAMALİYE KISMI KALKMALI”
“Sanayi mi? Tarım mı? Sanayi mi Ticaret mi? Her üçü birarada nasıl yürütülebilir?” sorusunu cevaplandıran Onur Döver, “Tarım da bir sanayidir. Sanayinin hamaliye kısmı kalkmalı, kısacası sanayiyi geliştirmek lazım.” dedi.
Bir soru üzerine Sakarya’daki mevcut Organize Sanayi Bölgelerinin yeterli olup olmadığını değerlendiren SASİAD Başkanı Döver, “Bildiğim kadarıyla ilimizde 7 veya 8 OSB miz var. Yeni yerler bulunduğunda oralara da OSB ler yapılabilir, şu an için yeterli diyebiliriz ama, inşallah ilerleyen yıllarda yetmez de yenileri açılır.” şeklinde konuştu.

“FABRİKA ER GEÇ ÜRETİME DEVAM EDECEK”
Bir başka soru üzerine, Sakarya’da Gaz Fabrikasında üretime ara verilmesini ve çalışanların ücretsiz izne çıkarılmasını yorumlayan Onur Döver şunları söyledi:
“Hem Türkiye’yi, hem Sakarya’yı ilgilendiren bir mevzu bu. Sıkıntı çözülür umarım. Fabrika genel müdürü “yeni model üretim için bant değişikliği nedeniyle üretime ara verildi” diyor. Ben o fabrikanın er geç üretime devam edeceğini düşünüyorum.”

“ŞEKER FABRİKASINI KONUŞMAK İÇİN GEÇ KALDIK”
Canlı yayında “Şeker Fabrikasının Eskişehir’e taşınması meselesini de yorumlayan Başkan Döver şöyle konuştu:
“Şeker Fabrikasının taşınması meselesini bugün konuşmak yersiz, çünkü fabrika artık özel sektöre satılmış durumda… Taşınma mevzusuna gelinceye kadar yapılacak olanlar yapılmalıydı. Özel sektörde olduğuna göre, tasarrufu da özel sektöründür. SASİAD olarak fabrikanın burda kalması noktasında üstümüze düşen bir şey varsa yapmaya hazırız. Kötü koku yaydığı aşikar. Burdaki çiftçinin pancar eker hale gelmesi hepimizin arsuzu”

“İSTER SATAR, İSTER YERİNE BİR ŞEY AÇAR”
“Şeker Fabrikasının yeri nasıl değerlendirilmeli?” şeklindeki soruyu cevaplandıran SASİAD Başkanı Döver, “Arazi da artık o firmanın… Şehir için çok önemli bir arazi. Staddan başlayarak şehre nefes aldıracak sosyal bir alan olarak değerlendirilebilir. Yer özel sektörün ise, ister satar, ister yerine bir şey açar. Bunları konuşmak için geç kalındı… Keşke Şeker Fabrikası Devletin bir fabrikası olarak halen kalsaydı.” şeklinde konuştu.

“BAKANIMIZ OLMASA DA YATIRIM GELİR”
“Sakarya’ya bu dönem Bakan verilmedi. Bu durum ilimize olan yatırımları nasıl etkiler?” sorusunu cevapandıran Onur Döver, şunları söyledi:
“Evet bir Bakan beklentimiz genel olarak vardı, ama bu şehirden bir Bakan olmaması şehre hizmetin aksayacağı anlamına gelmez. Milletvekillerimiz var. Onlar da elinden geleni yapacaklardır. Belki Bakan olsaydı yatırımlar buraya daha hızlı kayardı. Kısmet olmadı. Vekillerimize Sakarya’ya yatırım gelmesi noktasında çaba harcayacakları konusunda inanıyoruz.”

“METRO İÇİN ÇOK ERKEN”
Bir başka soru üzerine metronun Sakarya’da da yer altından geçmesi meselesine değinen SASİAD Başkanı Döver “Gar meydanındaki hafif raylı sistemin yer altından geçmesinin düşünüldüğünü biliyorum. Konuya çok da vakıf değilim. Sakarya için ne kadar elzemdir dersek, ondan önce gelmesi gereken başka yatırımlar var diyorum. Metro konusu geniş bir konu ve bunun için zaman gerekli. Biraz erken sanki…” dedi.

“BİR SONRAKİ KONGREDE ADAY DEĞİLİM AMA…”
Canlı yayında “Bir sonraki dönemde kongrede başkanlığa yeniden aday olmayı düşünüyor musunuz?” sorusunu cevaplandıran Onur Döver “Tüzük konusunda bir engel yok, ama geleneksel olarak, bir seçilen başkan bir dönem daha başkanlık yapmıyor. O nedenle bir sonraki kongrede başkanlığa yeniden aday olmayacağım. Herkes bu görevden nasiplensin istiyoruz. Benden sonra bu işi yürütebilecek arkadaşlarım var. Onlar da görev almalı diye düşünüyorum. Bir dönem ara verdikten sonra, belki diğer dönemlerde bana görev düşerse her zaman üstlenmeye hazırım.” şeklinde konuştu.