İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tahsin Engin; ‘Fikir Sizden Proje Yazımı Bizden’

Sakarya Üniversitesi bünyesinde 2010 yılında faaliyete geçen, 85 firmanın Ar-Ge ve İnovasyon çalışmalarıyla yer aldığı Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin Teknokent’ in firmalara sağladığı avantajları anlattı.

SAKARYA

Pratik bir tanımla sözlerine başlayan Prof. Dr. Tahsin Engin: “Teknoparklar, çeşitli vergi muafiyetleri sağlanarak özel sektör temsilcilerinin Ar-Ge ve İnovasyon temelli çalışmalar yapmasını ve üniversitelerle işbirliğine giderek yüksek katma değerli ürünler ortaya koymasını sağlamak amacıyla kurulmuş yapılardır” dedi.

Sözlerine devam eden Engin: “Çoğunlukla bir üniversite kampüsü içerisinde yer alan bloklardan oluşan teknoparklarda bulunan ofisler, Ar-Ge çalışması yapacağını beyan eden şirketlere ücreti karşılığında belirli süreler için tahsis edilir ve şirketlerin teknopark bünyesindeki çalışmaları çeşitli şekillerde denetlenerek bu çalışmaların ‘Teknoparka Uygunluğu’ tespit edildiği ölçüde de vergi muafiyetleri uygulanır.

Sakarya Teknokentte firmalara  “Fikir Sizden Proje Yazımı Bizden” diyoruz. Şu anda 85 aktif firmamız ile tamamlanan 138 proje ve devam eden 95 projemiz mevcuttur.

Teknoparkta ofis açmanın avantajları nelerdir dersek? Şöyle sayabiliriz:

Vergi muafiyetleri,

Ar-Ge Ekosistemi içerisinde ortak çalışma imkânı,

Üniversitelerle akademik işbirliği yapmak,

Stajyer ve yeni mezun öğrencilere kolay erişim sağlayarak insan kaynağı ihtiyacını giderebilmek,

En önemlisi ulusal ve uluslararası sektör ağında tanınarak prestij kazanması gibi önemli avantajlar ön plana çıkmaktadır. 

Teknoparkların sağladığı muafiyetleri anlatmaya devam eden Prof. Dr. Tahsin Engin “Teknoparklar da firmalara proje personelleri bazında ve kurum bazında olmak üzere iki ana başlıkta muafiyetler sağlanır.

Proje Personeli Bazındaki Muafiyetler şunlardır;

“Teknoparka girmek, Teknoparktaki varlığınızı sürdürmek istediğinizde mutlaka Ar-Ge veya İnovasyon temelli bir projenizin olması ve bu proje kapsamındaki faaliyetler ile çalışacak personellere ilişkin detayları içeren bir proje dosyası hazırlamanız gerekli. Bu doğrultuda, proje dosyasında yer alan personeller için bir takım muafiyetlerden yararlanacaksınız’’ dedi.

Teknoparklarda Ar-Ge ve Yazılım Personeli (Teknik personel) ve Destek Personeli (Teknik olmayan muhasebeci, sekreter ve yönetici) olmak üzere iki tip personel tanımı vardır.

Teknopark proje dosyasında da hem teknik personeller hem de destek personelleri beyan edilir. Firma, teknoparkta bulunduğu ve projeleri devam ettiği ‘Ar-Ge ve Yazılım Personeli’ yüzde 10 oranında destek personeli gelir vergisinden muaf olacaktır.

SGK’lı teknik ve destek personellerinin SGK İşveren Prim tutarının %50‘sinden muaf olacaktır. (5 yıl süreyle geçerlidir)

  Kurum Bazındaki Muafiyetlere gelirsek,

“Firma, teknoparkta bulunduğu ve projeleri devam ettiği sürece;

Teknopark projeleri neticesinde elde edilecek ana ve ara çıktıların (ürünlerin) satışından elde edeceği gelir Kurumlar Vergisinden muaf olacaktır.

Sistem yönetimi, veri yönetimi, iş uygulamaları, sektörel, internet, mobil ve askeri komuta kontrol uygulama yazılımı şeklindeki teslim ve hizmetler KDV’den muaf olacaktır.

Biz gerek bireysel gerek firma bazında projesi olan herkesi teknokentlerin sunduğu avantajlarından faydalanması için bekliyoruz. Uzman kadromuzdan gelip bilgi alabilir nasıl faydalanabileceklerini öğrenebilirler” dedi.

Teknoparkların performanslarının ölçülmesine de değinen Prof. Dr. Tahsin Engin:

“Ülkemizde 72 adet teknopark var fakat sadece 54 tanesi aktif çalışır durumdadır. Teknoparkların sayıları her geçen gün artıyor.

Bu da büyük firmalar için ister istemez hangi teknoparkı seçmeli ve hangi teknopark iyidir? Sorusunu gündeme getiriyor.

Aslına bakarsanız bu sorunun cevabını devlet de merak ediyor ve bu amaçla da 2011 yılından bu yana Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı her yıl ‘Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi’ adı altında bir kıyaslama çalışması yapıyor. Neticede her yılın son çeyreğinde, bir önceki yılın verileriyle oluşturulmuş ‘En Başarılı Teknoparklar’ listesini yayınlıyor.

İşte bu başarı listesinde Sakarya Üniversitesi Teknokent son üç yılık süreçte 24. sıradan 11. sıraya yükselmiş ve en hızlı yükseliş gösteren teknokentler arasında 2. lik ödülünü kazanmıştır.

Bu bir ekip çalışmasıdır. Her aşamada önderlik eden, bizi destekleyen Üniversite Rektörümüz Sayın Muzaffer Elmas’a ve ekibime teşekkür ediyorum’’ dedi.