İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vergi Denetim Kurulu’ndan KOTO’ya kapsamlı sunum

Kocaeli Ticaret Odası, tanışmak ve Elektronik Denetim Uygulamaları ile Mükellef Hakları konusunda bilgilendirmeler yapmak üzere ülke genelinde paydaş buluşmaları gerçekleştiren Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu heyetini ağırladı. Kocaeli Ticaret Odası Başkan Vekili Volkan Yılmaz’ın, Yönetim Kurulu Üyeleri Yusuf Ziya Uludüz, Mehmet Akif Şen ve Abdurrahman Çuhadar ile birlikte ev sahipliği yaptığı buluşmada, Vergi Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Sevinç, Vergi Denetim Kurulu Daire Başkanı Burak Bıyık, Kocaeli Denetim Daire Başkanları Hakkı Sarı, Emel Taşlar yer adı.

BİLGİLENDİRİCİ SUNUMLAR

Komite başkan ve meclis üyelerinin de ilgi gösterdiği toplantıda, Vergi Denetim Kurulu Tanıtımı, Elektronik Denetim Uygulamaları  ve Mükellef Hakları konulu bilgilendirici sunum yapıldı. Toplantıda vergi inceleme süreçleri, meslek mensuplarının sorumluluğu, görüş ve önerileri hakkında da istişarelerde bulunuldu. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren KOTO Başkan Vekili üyelerin yaşadığı sorunlara da yer vererek, “Vergi uygulamalarına ilişkin beklenti ve taleplerimizi ilk elden ilgili temsilcilere aktarabildiğimiz bu tarz toplantıları önemsiyoruz. Türkiye toplam imalat sanayiinin yüzde 13’ü ilimiz sınırlarında gerçekleşmektedir. Bu da kişi başına vergi ödeyen iller arasında Kocaeli’yi ilk sıraya taşımaktadır. Tahakkuk eden vergi bakımından 4. sırada olmasına karşın tahsilat oranı bakımından da ilk sırada yer almaktadır. Kocaeli Ticaret Odamıza kayıtlı her ölçekten 16 bine yakın üyemiz var. Üyelerimizin yaşadığı çözüm bekleyen sorunları TOBB vasıtasıyla ilgili Bakanlıklarımıza iletiyoruz.

YILMAZ’DAN SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Turizm işletme belgeli restoranlarda KDV uygulamaları, Katma Değer Vergisi Kanunu’nda düzenleme taleplerimiz, zorunlu ihtiyaç ürünlerinde KDV oranlarının düşürülmesi, eğitim sektöründe uygulanan KDV oranları,  Yatırım Teşvik Belgesi sahibi işletmelerle iş yapan firmaların KDV muafiyeti sorunları, İnteraktif Vergi Dairesi ödeme limitlerinin düşük olması, konaklama ve beyaz eşya sektöründe KDV düzenlemeleri ve matrah artırımı ile ilgili yaşanan sorunlar hakkında dosyamızı hazırladık. Çözümü noktasında takipçisi olacağınıza yürekten inanıyoruz” dedi.

SEVİNÇ: SİZİ DİNLEMEK İÇİN BURADAYIZ

Vergi Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Sevinç, “Kocaeli iş dünyasının çatı kuruluşu KOTO üyelerinin sorunlarını ve çözüm önerilerini dinlemek için buradayız” diyerek başladığı konuşmasında, “Temel amacımız, sizlerle tanışmak, Vergi Denetim Kurulu’nun temel yapısını anlatmak ve sizlerin sahip olduğu hakları anlatarak, sorunların önüne geçmek. Vergi Denetim Kurulu olarak iş dünyamızın çözüm önerilerine açığız, hayata geçirmek için de hazırız. Bugün burada aldığımız bütün talepleri ayrı ayrı Ankara’da değerlendireceğiz, takipçisi olacağız” dedi. Toplantı, KOTO üyesi iş insanlarının sorularının cevaplanmasıyla sona erdi. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın