Yerli dizel motor üretilecek

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yıllık 2,1 Milyar Dolar; aksamları ile birlikte yaklaşık 3 Milyar Dolar dış ticaret açığa sebep olan “Dizel Motor” ihtiyacının yerli üretilerek karşılanması yönünde çalışma başlattı.

50 yıllık hayal gerçek oluyor.
Ağır ticari araçlarda, yol dışı iş makinalarında, traktörlerde, askeri araçlarda, jeneratör tarzı makinalarda ve denizcilik uygulamalarında yoğun olarak kullanılan dizel motorlardan yılda ortalama 150 bin adet ithal ediliyor.
Dünyada en büyük motor üreticilerinin başta döküm olmak üzere birçok girdisi yerli üreticilerce sağlanıyor. Makina ve traktör üreticilerini yurt dışına bağımlı olmaktan kurtaracak çalışma, Türkiye’nin bu alandaki rekabet gücü daha da artıracak.Türkiye, yaklaşık 1,8 milyon traktör parkı ve Çin ve Hindistan’ın ardından en büyük üçüncü büyüyen iş makinaları pazarı ile yerli üreticilere büyük fırsatlar sunuyor.
Yılda 60 bin adetlik traktör pazarının, eski traktörlerin yenilenmesi ile çok daha büyüyeceği öngörülüyor.Tank ve hızlı taşıyıcıların yanı sıra denizcilik uygulamalarında da yerli motorların kullanılacak olması savunma sanayisine de güç katacak.
Çevreci motor…
Bakanlığın çalışmasında AB kurallarına göre emisyon değerleri düşük, çevreci motor üretimi hedefleniyor.
İlk toplantı yapıldı.
Bu çerçevede,  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Yerli Dizel Motor Üretiminde” rol oynayabilecek sanayi kuruluşları ile bir araya geldi.Toplantıda ülke ihtiyaçları değerlendirilirken, sanayi kuruluşları arasındaki muhtemel işbirliği imkânları masaya yatırıldı.Bakanlığın ve TÜBİTAK’ın Ar-Ge destekleri ile işbirliğine ortam oluşturan “Kümelenme Destek Programı” için prensip kararı alınırken,  bir “Motor Mükemmeliyet Merkezi” oluşturulması için ön hazırlıkları yapacak  “Motor çalışma grubu” oluşturulmasına karar verildi.Motor çalışma grubu Bakanlığın koordinesinde alanda deneyimli bir akademisyenin başkanlığında özel sektör temsilcilerinden oluşacak.
“Global şirketlere bağımlı kalmayalım”
Toplantıda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, dünyada tekel olan global şirketlerin ürettiği motorlara bağımlı kalınmaması gerektiğini vurgulayarak, yerli dizel motor alanında üreticilerin kümelenme yoluyla işbirliği yapmasını istedi.Işık, dünyaya motor parçası üreten yerli firmaların büyük düşünmesi gerektiğine işaret ederek,  “güçlerimizi birleştererek, devletin desteğini arkamıza alarak motor üretimiyle ilgili bir yapı oluşturup önce kendi ihtiyacımızı karşılayıp sonra dünyayla rekabet eden noktaya gelebiliriz” dedi.
 Işık şöyle devam etti:
“ ARGE pahalı bir iş. Sizlerin şu anda tek başınıza bunun altından kalkmanız zor. Burada birlikte arge çalışması yapabiliriz. İngiltere’de Rolls Royce mükemmeliyet merkezini gördüm ilham verdİ. Üretim ve arge mükemmeliyet merkezi kurma noktasında beraber olabiliriz. Birlikte iş yapma kültürü olmazsa devlet ne türlü destek verirse versin sonuç çıkmaz.  Bireysel başarılarımızı kollektif başarıya nasıl dönüştürürüz buna odaklanalım.  Biz size can suyu vermeye çalışıyoruz bir başlayalım kimse önümüzde duramaz. Çin’in bile maliyetleri bu kadar düşük olamaz.. Ama fazla zamanımız yok…
Kaynak: http://www.sanayi.gov.tr/NewsDetails.aspx?newsID=17396&lng=tr