Zeytinoğlu ‘Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmayı ön plana çıkarmalıyız’

Kocaeli Sanayi Odası’nın Ağustos ayı Meclis toplantısı Hasan Tahsin Tuğrul Başkanlığında gerçekleştirildi.

KSO Meclis toplantısına TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) Başkanı Prof.Dr. Ahmet Arif Ergin konuk konuşmacı olarak katıldı. Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Haluk Görgün, KOÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Bekir Çakır, KOÜ Genel Sekreteri Fatih Akbulut’da meclis toplantısına katılan davetliler arasındaydı.

Meclis toplantısında ilk konuşmayı yapan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Ülkemizin son günlerde oldukça zor bir dönemden geçtiğini vurgulayarak , “Geçtiğimiz ay Suruç’ta polisimize, askerimize yönelik gerçekleşen ve devam eden terör saldırıları ile derinden sarsıldık. Her türlü terör girişimini kınıyor; şiddeti lanetliyoruz” dedi.

Konuşmasına ekonomik verileri değerlendirerek devam eden Zeytinoğlu; Hedeflerimize ulaşmanın yüzde 5’in üzerinde bir büyüme oranı ile sağlanabileceğini belirtti.

Zeytinoğlu, konuşmasının devamında, “Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmayı ön plana çıkarmamız ve bu süreçlere hızla adapte olmamız gerekiyor. Ar-Ge yapabilmenin yolu da güçlü bir eğitim sisteminden geçiyor. Kocaeli yeni teknolojileri üretmek için başlangıçların hazır olduğu bir il. Güçlü bir üniversite-sanayi işbirliği ile bu teknolojileri çok daha rahat üretebileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

Kocaeli Sanayi Odası olarak üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmenin dört saç ayağı hakkında özet bilgiler aktaran Zeytinoğlu,

Birincisi; KOBİ’lerin, Ar-Ge projelerini hazırlamaları sürecinde danışmanlık ve eğitim desteğine olan ihtiyaçlarının ABİGEM marifetiyle karşılanarak, Ar-Ge/inovasyon farkındalık eğitimlerinin düzenlenmesi,

İkincisi; sanayi kuruluşlarının Ar-Ge temelli çalışmalarının ulusal ve uluslararası hibe ve destek programlarından yararlanacak şekilde geliştirilmesi ve ABİGEM marifetiyle KOBİ’lere Ar-Ge projeleri yazma konusunda destek olunması,

Üçüncüsü; firmalara üniversitelerin imkânlarını tanıtmak. Meslek gruplarını, bölgedeki üniversitelere ve TÜBİTAK-MAM’a bu kurumlarımızın laboratuar imkanlarını görmeleri için ziyaretler düzenlemek ve Ar-Ge laboratuarlarının karşılıklı kullanımını artırmak.

Dördüncüsü; staj programlarında üniversitelere destek olmak. Bu kapsamda KSO tarafından Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesinin tüm öğrencilerinin stajlarını yapmaları için bir kontenjan çalışması yapıldığını da belirterek, bölgemiz Üniversiteleri olan Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi ve Türkiye’nin en büyük araştırma geliştirme merkezi olan TÜBİTAK-MAM ile bir “Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliği Protokolü” imzalamak istediklerini belirtti.

Tübitak Başkanı Prof.Dr.Ergin ; “TÜBİTAK’ı sanayicimize rakip olan bir oyuncu değil, problemlerini paylaşabilecekleri, rahatlayabilecekleri bir yer olarak şekillendirmemiz gerekiyor…
Toplantıya konuşmacı olarak katılan TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Ahmet Arif Ergin TÜBİTAK’ın tarihçesi ve Üniversite Sanayi işbirliği konusunda bilgi verdi.

Prof.Dr. Ergin, “TÜBİTAK reel sektörle rekabeti kapatacak ancak teknoloji üretmeye devam edecek, TÜBİTAK’ın rekabet konumundan çıkarak doğru yere konumlanması gerekiyor, TÜBİTAK rakip bir kuruluş değil, problemlerin çözülebileceği rahat bir kurum, sanayi ile gerçekleştirilemeyecek, akademi ile de yapılamayacak devlerin bazı ARGE işlerini TÜBİTAK üstlenmek zorundadır. Üniversitedeki birimlerin sanayileşmesi noktasında devletimiz bu görevi TÜBİTAK’a vermiştir. Kamunun desteği ile Üniversite-Sanayi işbirliği hayal değil gerçek olur. Burada kamuyu TÜBİTAK olarak kastediyorum. Üniversite ve kamu sanayiye giden yolu döşemekte büyük bir mükelleftir.” dedi.

Fikri mülkiyet havuzumuzu arttırmamız gerekiyor…
Fikri mülkiyet konusunda Türkiye’de yeterince yatırım yapılmadığını söyleyen Ergin, “Fikri mülkiyetlerimizi zenginleştirmek için çabalamazsak diğer ülkeleri zengin etmekle uğraşırız, fikri mülkiyet havuzumuzu arttırmamız gerekiyor “ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.