İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Balıkesir Devlet Hastanesinin durumu maalesef içler acısı’

Balıkesir Milletvekili Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Üyesi Op. Dr. Fikret Şahin, Balıkesir Devlet Hastanesi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin yaptığı basın açıklamasında ‘1896 yılından bu yana, 100 yılı aşkın zamandır Balıkesir Halkının hizmetinde olan Balıkesir Devlet Hastanesi;

 2017 yılında Şehir Hastanesinin hizmete girmesiyle A2 sınıfı hastaneden, B sınıfı hastane kategorisine geriletilmiş, yatak sayısı 600’den 260 düşürülmüştü.

İhtiyaçtan dolayı hastanenin yatak sayısı tekrar 400’e çıkarılmasına rağmen PDC denilen personel dağılım cetveli halen 260 yatağa göre düzenlenmiş olup, personel eksikliği halen devam etmektedir.

Özetle; Açılan Şehir hastanesine hasta akışını yönlendirmek maksadıyla Balıkesir Devlet Hastanesinin yatak sayısı azaltılmış, yoğun bakım servislerinin bir kısmı kapatılmış, özellikli hizmet veren birimleri kapatılmış ve hastane adeta kasaba hastanesi noktasına getirilmiştir.

Balıkesir’in en köklü hastanesi olan Balıkesir Devlet Hastanesinin durumu maalesef içler acısı durumdadır.

Vatandaşlarımızdan devamlı suretle “Biz Balıkesir Devlet Hastanesini eski halinde görmek istiyoruz” diye istek alıyoruz.

Balıkesir Devlet Hastanesi’ne 400 yataklı ek bina yapılması 2017 yılı Sağlık Bakanlığının Yatırım Planı’na alınmasına rağmen bu zamana kadar hiçbir şey yapılmadı.

Cumhurbaşkanlığı 2020 yatırım programında 240 milyon yatırım bedeli olan ek bina için 2020 yılında sadece 2 bin lira ödenek ayrılmıştır.

Balıkesir Devlet Hastanesinin ek binası için ayrılan bu 1 yıllık ödenek,  1 asgari ücretten daha azdır.

Buradan sizlerin aracılığıyla Sağlık Bakanlığı yetkililerine ve iktidar partisinin milletvekillerini seslenmek istiyorum;

Balıkesir Halkı; İhtiyacı olan Balıkesir Devlet Hastanesinin ek bina inşaatına bir an önce başlanması için tahsis edilen ödeneğin arttırılmasını, inşaatın kısa sürede bitirilmesini ve Balıkesir Devlet Hastanesini tekrar 600 yataklı A2 sınıfı hastane olmasını talep etmektedirler.

Bunun için Balıkesir Halkı adına, iktidar partisi milletvekillerinin de samimi gayretlerini özellikle görmek istediğimiz belirtmek istiyorum’ dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.