İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Bu meseleyi tartışmaya açanlar karşılarında bizi bulur’

Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Başkanı Ayça Taşkent, “Türkiye laiklik konusundaki kararını devrimle vermiştir. Bu meseleyi tartışmaya açmaya kalkanlar karşılarında bizi bulur!” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Başkanı Ayça Taşkent, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Laiklik bir kere yeni Anayasa’da olmamalıdır” açıklamasına tepki gösterdi.

Taşkent, toplumsal barışın devamı için laikliğin önemine vurgu yaparak, şunları söyledi: “Laikliğin yeni anayasada olmaması gerektiğini söyleyen TBMM Başkan’ı istifa etmelidir. Bugün parlamenter sistemi, bir zamanlar söyledikleri gibi araç olarak gördükleri demokrasinin dışına çıkarmaya çalışıyorlar. Son nokta olarak da laik olmayan, anti laik bir anayasa yaparak bugüne kadar yaptıklarını, yani anti laik ve anti demokratik hareketlerini, davranışlarını, eylemlerini meşrulaştırmaya çalışıyorlar.

Laiklik, bütün inançların güvencesidir. Laiklik, din ve vicdan özgürlüğünün toplumsal barışımızın en temel güvencesi demektir. Hangi inançtan olursa olsun devlet bütün vatandaşlarına eşit davranmak zorundadır, işte laiklik budur.”

Laikliğin bu ülke için önemini anlamayan zihniyetin, en büyük tehlike olduğunu vurgulayan Taşkent, “Ülkemizde yaşanan gelişmeler laiklik olmadan demokrasinin, demokrasi yaşatılmadan laikliğin güvence altına alınamayacağını açıkça ortaya koymaktadır.

Bizce Meclis Başkanına düşen; Mecliste ettiği yemine bağlı kalarak, Ya bu devlete, cumhuriyete, hukukun üstünlüğüne, kadın erkek eşitliğine, yargının bağımsızlığına, medyanın özgürlüğüne, laik, demokratik, sosyal hukuk devletine inanması ya da istifa etmesidir.

Taşkent sözlerine, ” CHP var olduğu sürece, kötü niyetli olanlar emellerine ulaşamayacak, laik Türkiye Cumhuriyeti devrimleriyle birlikte sonsuza dek yaşayacaktır.” diyerek son verdi.