22.6 C
İstanbul

Diplomasi Trafiğinde 2 Önemli Masaya Oturulacak!

- REKLAM -

Tanınmış Siyaset Bilimci Esen Ermiş Ertürk katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan 15-16 Eylül tarihlerinde Özbekistan’ın Semerkant şehrinde düzenlenecek Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları Zirvesi’ne katılacak ve Putin ile tahıl koridoruyla ilgili son dönemlerde dile getirilen sıkıntıları görüşecekler.

Erdoğan bu ziyaretin hemen ardından 20 Eylül’de  Amerika Birleşik Devletleri’ne gidecek. New York’ta, Birleşmiş Milletler 77’nci Genel Kurulu’na katılacak. Erdoğan’ın burada ABD Başkanı Joe Biden’la da görüşeceğini ve son dönemde yaşanan ikili ilişkileri geren stratejilerini dile getirmesi bekleniyor.

Çin ve İsrail serbest ticaret anlaşması yapıyor bu noktada hepinizin aklına gelen soru şu “bu antlaşma Ortadoğu’yu nasıl etkileyecek?” yaşayıp göreceğiz ancak ekonomik diplomasi trafiği dünya siyasetini yönlendirmeye devam ederken tabi ki bizde hem iş insanları olarak hem Türk diplomatlar olarak serbest ticaret anlaşmalarını dikkate almalıyız. Küresel ekonominin içinde bulundu büyük buhranı düşünecek olursak serbest ticaret anlaşmaları ülkelerin  krizden çıkış yolu olabilir .Çok taraflı veya iki taraflı çeşitli serbest ticaret anlaşmalarını Türkiye’de değerlendirmeli.

Dünya siyaseti ve ekonomisinin ağırlık merkezi batıdan doğuya mı kayacak? Pekin-Tel Aviv-Moskova hattı ABD-AB hattı arasında Türkiye’nin hayati önemi daha mı iyi anlaşılacak? Bunları görüşme trafikleri sonrası tekrar konuşacağız.”

- REKLAM -
- REKLAM -

Araç Kiralama - Arayın, Karşılaştırın ve Tasarruf Edin

Son Eklenen Haberler
Diğer Haberler