Ankara Kulisi

Erken Seçimde AK Parti Sakarya

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Chp ile koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması üzerine erken seçimin en güçlü ihtimal olduğunu açıkladı.

Açıklamanın hemen akabinde Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mhp lideri Devlet Bahçeli’den randevu talep etti. Mhp’nin tavrı ise değişmemiş gözüküyor.Bahçeli , Davutoğlu’ndan Saray’a sırtını dönmesini ve bağımsız hareket etmesini istedi.Kuvvetle muhtemel erken seçim kaçınılmaz duruyor.

Erken seçimde AK Parti’nin Türkiye genelinde ciddi degişimlere gideceği bütün kulislerde konuşuluyor. Partinin ağır toplarının ve 3 dönem kuralına takılan bazı vekillerin yeniden listeye girmesi öngörülüyor.Bu kapsamda Sakarya ‘da 3 dönem kuralına takılan ve seçimde aday olamayan 3 eski vekil bulunuyor.Hasan Ali Çelik,Ayhan Sefer Üstün ve Şaban Dişli.
Hasan Ali Çelik; Kurucu İl Başkanı olması ve partinin tabanı tarafından çok destek görmesi listeye girmesi beklenen en muhtemel aday olarak görülmesini sağlıyor. Ayrıca Hasan Ali Çelik halkla iç içe olması sebebiyle , halk tarafından çok sevilen bir isim.

Ayhan Sefer Üstün;Kurucu Merkez İlçe Başkanı ve 24. Dönem İnsan Hakları Komisyonu Başkanı olması, her zaman partide ne görev verilirse yapmaya hazır olduğunu belirtmesi erken seçimde onunda listeye girmek için bir beklenti ve çabası olacağının göstergesi gibi duruyor.

Şaban Dişli;Cumhurbaşkanı ile olan yakınlığını bilmeyen yoktur. Listeye girmek için en büyük artısı bu durum. Fakat kendisinin yeniden aday olma gibi bir düşüncesinin olmadığı ifade ediliyor.
Sakarya da 3 dönem kuralına takılmış olan 3 eski vekilden en az 1’nin kesin listede olacağı konuşulmakta.
Eski vekillerin tekrar aday olmak isteyip istemediğini bilmek zor. Fakat En şanslı adayın ise Hasan Ali Çelik’in olduğu konuşuluyor.