Hüseyin Üzülmez basında çıkan haberlere açıklık getirdi

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez başkanlığındaki Belediye Meclisi, Nisan ayı toplantısında 2 oturum halinde 17 gündem maddesini görüşerek karara bağladı.

Kartepe Belediye Meclisinin Nisan ayı 1. birleşim 1. oturumu Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez başkanlığında, 2. Oturumu da 1. Meclis Başkan Vekili Zafer Arat başkanlığında meclis üyesi Faruk Sarman dışında eksiksiz katılımla Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Şeffaf belediyecilik uygulamaları kapsamında www.kartepe.bel.tr internet adresi üzerinden canlı yayın ile izlenen Kartepe Belediye Meclis toplantısını Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim, Kartepe Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Türker ve muhtarlar da takip ettiler.

Başkan Üzülmez, Nisan ayındaki önemli gün ve haftalara değindiği açılış konuşması ardından bir önceki aya ait tutanak özetinin oylanarak kabul edildi. Meclis üyelerine Denetim Komisyonu Raporu bilgi sunumu ardından 1. Oturumda Encümen ve İhtisas Komisyonlarına üye seçimleri yapıldı. Yapılan seçimler sonucunda Encümen Üyeliği için yapılan gizli oylamada Ahmet Atlı, Sevim Balaban ve Orhan Akyüz seçildi.

İhtisas Komisyonları üyelerinin seçiminde ise şu isimler yer aldı;
Plan ve Bütçe Komisyon üyeleri; Hikmet Çelebi, Nurdane Erişti, Ahmet Sağırkaya, Tahsin Varol ve Nilay Merttürk
İmar ve Şehircilik Komisyonu üyeleri; Salih Aydın, Kemal Bayraktar, Ercan Akçil, Faruk Sarman ve Temel Ofluoğlu
Sosyal Hizmetler Komisyonu üyeleri; Ergül Şirin, Nebahat Kılıç, Erol Yılmaz, Selahattin Aktop, Serap Özmen
Türlü İşler Komisyonu üyeleri; Selahattin Aktop, Şaban Akyıldız, Sefer Yıldız, Ergül Şirin ve Hilmi Selçuk
Çevre Komisyon üyeleri; Erol Yılmaz, Şaban Akyıldız, Nebahat Kılıç, Selahattin Aktop ve Nezih Yılmaz
Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyeleri; Nebahat Kılıç, Sefer Yıldız, Ergül Şirin, Erol Yılmaz ve Caner Akçil

Toplantıda rapor maddelerini ilgili komisyonlardan geldiği şekilde oy birliği ile kabul eden meclis üyeleri teklif yazılarını görüşülmek üzere ilgili komisyonlara havalesini oy birliği ile kabul etti. Gündemin 16. Maddesi olarak teklif yazıları arasında yer alan “Üretici ve Semt Pazarı” ile ilgili yazıyı görüşen meclis üyeleri Pazar yeri açılması yönünde oy birliği ile karar aldı. Nisan Ayı 1. Birleşim 2. Oturumunda “2014 mali yılı idare faaliyet raporu” ile ilgili teklif yazısı Meclis 1. Başkan Vekili Zafer Arat başkanlığındaki meclis üyeleri tarafından oy çokluğu ile kabul edildi.

Meclis maddelerinin görüşülmesi ardından Başkan Üzülmez, Büyükşehir Belediyesi’nin Kartepe ile alakalı 20 milyon TL değerinde ihale yaptığını hatırlattı. Başkan Üzülmez, ilçede pek çok proje ve yatırım yaparak Kartepe’nin turizmine ve gelişimine katkı sağlamasından dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Üzülmez’den Basındaki Haberlere Açıklama
Üzülmez, basın kuruluşlarından birinde yanlış ve yanıltıcı ifadelerle kamuoyunu yönlendirmeye çalışan haberlere açıklık getirdi. Üzülmez, “Özellikle “Çöp Toplama ve Temizlik” ihalesinde kayırıldığı iddia edilen ve ilk ihaleyi kazanan firma, kamu yararı düşünülerek tarafımdan iptal edilmiştir. Yayın organı, haberde iddia ettiği konuyla ilgili büyük bir çelişki içindedir. İhale sürecindeki tüm detaylarla ilgili belge ve dokümanların CHP Grubumuza sunulması için bürokratlarıma talimat veriyorum” dedi. “Çiğ yemedik karnımız ağrımıyor” diyen Üzülmez, “Yaptığımız işlem ve uygulamalarda eksik, yanlış ve hatalar var ise, hukuk yolu ile de hesap vermeye her zaman hazırız” dedi.

Üzülmez, Kimsenin ekmeğiyle oynamam
CHP meclis üyesi Nilay Merttürk’ün iş akdinin sonlandırılması ile ilgili çıkan habere de değinen Başkan Üzülmez, “”Bugüne kadar kimsenin ekmeğiyle oynamadım, oynamam da. Şahsımla alakalı, ahlaki sınırları aşan boyutta hakaret içerikli yazılarda hukuki yollara başvurarak hakkımı ararım, bunun dışında kalan eleştiri yazılarına da saygı duyuyorum” dedi.

Nilay Merttürk, Üzülmez’in samimiyetine güveniyorum
Konuyla ilgili söz alan meclis üyesi Nilay Merttürk de, “Haberle ilgili aldığım duyum üzerine başkanımızı arayarak görüşünü aldım. Çalıştığım kurumda yaşadığım görüş ayrılıkları ve kendimi özgürce ifade etme olanağının azalması sebebiyle, kendi irademle istifa ederek ayrıldım. Başkanımızın samimiyetine inanıyorum, haberle ilgili gereğini yapacağımı da söylemek istiyorum” dedi.

Bir cevap yazın