İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Özkoç ‘240 TL üniversiteye hazırlık desteği vereceğiz’

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, “Evlatlarını diğer kentlere okumak için gönderen anneler, içiniz rahat olsun. Yemeyip yedirdiğiniz, giymeyip giydirdiğiniz çocuklarınızın yurt sorununu iki yıl içinde tümüyle çözeceğiz” dedi.

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP Sakarya Kadın Kolları Başkanı Füsun Çetin’in başkanlığını yaptığı Anne Ben Buradayım Öğrenci Derneği’nin (ANNEDER) düzenlediği “Anneler Günü” kahvaltısına katıldı. Özkoç’a, CHP Sakarya Milletvekili Adayları Hüseyin Avni Şahin, Erdoğan Isır, Ayhan Bal, Elif Asiye Başer, Ayşe Kılıç, Enis Ceylan ile İl Başkanı Ayça Taşkent ve parti yöneticileri eşlik etti.

Engin Özkoç, CHP Genel Merkezi’nin başlattığı “Öğrenci Evi” projesinin Sakarya’daki uygulayıcısı konumunda olan ANNEDER’in kahvaltısı sonrasında basına şu değerlendirmeleri yaptı:

İKİ YIL İÇİNDE ÜCRETSİZ YURT GELİYOR
“Evlatlarını diğer kentlere okumak için gönderen anneler, içiniz rahat olsun. Yemeyip yedirdiğiniz, giymeyip giydirdiğiniz çocuklarınızın yurt sorununu iki yıl içinde tümüyle çözeceğiz. Üstelik bu yurtlar ‘Laf olsun’ diye yapılmış yurtlar olmayacak. Tümü deprem yönetmeliklerine uygun, ikişer kişilik odaları olan, 24 saat sıcak suyu akan, geniş bant internet erişimi imkanı tanıyan yurtlar yapacağız. Bu yurtlar aynı zamanda ihtiyacı olan tüm öğrencilerimiz için ücretsiz olacak.

KARŞILIKSIZ EĞİTİM BURSU VE HAZIRLIK DESTEĞİ
Öte yandan üniversiteye hazırlanan öğrencilerimizin ekonomik sorunlarını da gidereceğiz. Aile Sigortası Programı kapsamında verilen eğitim yardımlarını üniversiteyi kazanamayan yoksul gençler için devam ettirecek, aylık 240 TL’ye kadar üniversiteye hazırlık desteği vereceğiz. Maddi olanağı yetersiz olan tüm üniversite öğrencilerine Karşılıksız Eğitim Bursu sağlayacağız. Ayrıca diğer öğrencilerimize de talep etmeleri halinde geri ödeme koşulları kolaylaştırılmış Yüksek Eğitim Yaşam Destek Kredisi vereceğiz. Bu sayede geri ödemesi gençlerimizi boğan, velilerin uykularını kaçıran öğrenci destek kredisi sorununu ortadan kaldıracağız.

ÖĞRENCİ HARÇLARI TAMAMEN KALDIRILACAK
Eğitim konusunda yapacağımız bir başka önemli reform ise harçların kaldırılmasıyla ilgili olacak. Üniversite harçlarını tamamen kaldıracağız. Ekonomik olarak rahatlamış olan öğrencilerimiz sosyal ve kültürel etkinliklere daha fazla vakit ayırabilecek. Dahası, 25 yaş altındaki tüm gençler için, ulaşımda, kültür ve sanat etkinliklerinde, çeşitli mağaza ve lokantalarda Gençlik İndirimi uygulanmasını sağlayacağız. Bu yolla öğrencilerin öğrenim gördükleri kentin yaşam kalitesi de yükselecek. “