Özkoç ‘ Taşocağı köylüye hayatı zehir etti’

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Akyazı ilçesi Haydarlar Mahallesi’ndeki taşocağının kapatılması amacıyla köylülerin topladığı 258 imzayı, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’a iletti.
Önceki gün gerçekleşen görüşmede, Özkoç, taşocağının yarattığı tahribat ve çözüm önerileriyle ilgili hazırladığı raporu da sundu.
Özkoç, konuya ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, köy yerleşim alanından 200 metre mesafeye kurulu taşocağının, 2010 yılından bu yana köylüye hayatı zehir ettiğini söyledi.

İNSANIMIZA BUNU YAPMAYA HAKKIMIZ VAR MI
Zamansız dinamit patlatmalarıyla halkın psikolojisinin bozulduğunu, toz bulutunun sağlıklarını, ekinlerini, hayvanlarını etkilediğini anlatan Özkoç, şöyle konuştu:
“Halk, taşocağı kapatılacak diye beklerken, firma alan genişletme ve kapasite artırımı için başvuruda bulundu. ÇED Komisyonunun, kesinlikle olumsuz karar vermesini bekliyoruz. Bunun da ötesinde yerleşim yerine bu kadar yakın taşocağı olmaz, bunu kabul etmiyoruz. İnsanımız perişan vaziyette. Köyünüzde, kendi halinizde hayatınızı sürdürürken bir anda bir taşocağı beliriyor yanınızda ve yaşamınız kabusa dönüşüyor. Bunu insanımıza yapmaya hakkımız var mı!

DAHA FAZLA ZAMAN KAYBETMEYELİM
Komşumuz Kocaeli, kentteki taşocaklarını, ‘insan ve çevre sağlığına zararlı etkileri’ nedeniyle yerleşim birimlerinden uzak bir noktada toplamaya çalışıyor.
Artık tüm dünya ve yavaş yavaş biz de taşocaklarından çıkan tozun, dumanın, patlatılan dinamitlerin insanlara ve doğaya ne kadar büyük zarar verdiğini kabul ediyoruz, etmek zorunda kalıyoruz. Bu etkiler yıllar içinde kendini gösterdiği için çok zaman kaybedildi. Biz daha fazla zaman kaybetmeyelim, insanlarımıza hayatı dar etmeyelim istiyoruz. Valimiz de çok duyarlı. Halkımızın sesine kulak verdi. İnşallah hep beraber güzel sonuçlar alacağız.”

ÖZKOÇ, BIÇKIDERE’NİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR
CHP Sakarya Milletvekili Özkoç, görüşmede Bıçkıdere Ormanı’ndaki talanı da gündeme getirdi.
Burada bir firmanın kamu kurumlarını, yargıyı, yöre halkını hiçe sayarak, izinsiz faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Özkoç, Vali Coş’tan destek istediklerini söyledi.
Özkoç, şöyle devam etti:
“Sayın Vali, çevre katliamına kendilerinin de göz yummasının mümkün olmadığını söyledi. İlgili kamu kurumlarıyla görüştü.
Biz, izinsiz faaliyetle ilgili kamu kurumları kanalından da bir yasal sürecin başlatılacağını düşünüyoruz.
Oradaki köylü kardeşlerime ben söz verdim; ‘bir tek ağaç daha kesilmeyecek, bir avuç su talan edilmeyecek, gerekirse kepçenin önünde ben duracağım’ dedim. Köylümüz ormanına nasıl sahip çıkıyorsa ben de sözüme öyle sahip çıkıyorum. Talanı durduruncaya kadar köylümüzle birlikte mücadeleye devam.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.