İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Özkoç ‘Temmuz’da ikramiye cebinizde’

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, emeklilere söz verdi; “Seçimlerden tam bir ay sonra Ramazan Bayramında ilk ikramiyeyi alacaksınız. Alamazsanız, herkesin huzurunda söylüyorum, ben milletvekilliğinden istifa edeceğim”

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP Sakarya İl Başkanı Ayça Taşkent ve parti yöneticileri, seçim çalışmaları kapsamında Söğütlü ilçesindeki vatandaşlarla bir araya geldi.
Orta Mahalledeki bir kahveyi ziyaret eden Özkoç ve parti yöneticileri, emekli vatandaşların sıkıntılarını dinledi.

-EMEKLİ İLAÇ, MUAYENE PARASI ÖDEMEYECEK-

Özkoç, devletin hasta vatandaştan 13 farklı katkı payı aldığını, CHP iktidarında bu adaletsiz uygulamayı kaldıracaklarını bildirdi. “CHP iktidarında sağlık gerçek anlamda ücretsiz olacak” diyen Özkoç, şöyle devam etti:
“Sağlık, devletin ücretsiz, her vatandaşa sağlaması gereken bir hizmet. Emekli, CHP iktidarında, muayene ve ilaç katılım paylarını ve fark ücretli adı altında hiçbir para ödemeyecek.
En büyük dertlerden biri ilaç. İlaçta emekliden yüzde 10 alınıyor, bundan başka 3 lira reçete ücreti, kutu başına 1 lira katılım payı, eşdeğer ilaç farkı diye bir sürü kalem çıkardılar. En son ilaç taban fiyatı getirdiler, ki üstünü hasta ödüyor. Böyle bir sosyal devlet olmaz. Biz, sağlıkta da adaleti sağlayacağız.”

-SAKARYA’DA 350 BİN EMEKLİNİN YÜZÜ GÜLECEK-

Özkoç, Türkiye’de emeklilerin yoksulluk sınırı altında yaşadıklarını belirterek, “bu sefalete son vereceklerini” söyledi.
Engin Özkoç, şöyle konuştu:
“Sakarya nüfusu yaklaşık 1 milyon, 350 bin civarında emeklimiz var. Kentin yaklaşık üçte 1’i. Biz bu vatandaşlarımızın yüzünü güldüreceğiz. Yürekleri sıkışmadan, rahatça yaşayabilecekleri bir ekonomik refaha ulaştıracağız.
Öncelikle çalışanların maaşı ile emekli aylığı arasındaki uçurum kapanacak. Emekliler, milli gelir artışından refah payı alacak. Maaş artışlarında gıda enflasyonu dikkate alınacak. Kamuda çalışanlar gibi aynı oranda banka promosyonu verilecek.
Emekliler arasındaki dengesizlik de giderilecek. Adil bir intibak yasası çıkarılacak ve taban aylıklarında memur emeklileri esas alınacak. Katsayı ve gösterge sistemini yeniden düzenleyeceğiz.”

-BAYRAMDA HARÇLIK DERDİ OLMAYACAK-

Emeklilere nefes aldıracak bir uygulamanın da bayram ikramiyesi olduğunu söyleyen Özkoç, şöyle devam etti:
“Torunlara nasıl harçlık vereceğim, kurban kesebilecek miyim, eşi dostu doyurabilecek miyim diye düşünmeyeceksiniz. Ramazan’da da Kurban’da da cebinizde birer maaş ikramiye olacak.
Nasıl yapacaklar, diyorlar. Kaynağımız belli, yolumuz belli. İşlerine gelmiyor, anlamak istemiyorlar. Genel Başkanım noter huzurunda söz verdi. Ben de sizin huzurunuzda söylüyorum; seçimlerden 1 ay sonra ilk bayram Ramazan. Ramazan Bayramı’nda cebinizde ikramiye olacak. Olmazsa, ben milletvekilliğimden istifa edeceğim.”
Özkoç, ayrıca, vatandaşlara yanlarında bulunan Kılıçdaroğlu’nun emeklilere ikramiyle ilgili “noter taahütnamesi”ni dağıttı.