İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tever, 2021 yılını değerlendirerek 2022 yılı beklentilerine değindi

AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, 2021 yılını değerlendirerek 2022 yılı beklentilerine değindi.

2021 yılının genel bir değerlendirmesini yapan İl Başkanı Yunus Tever, 2020 yılında başlayan koronavirüs salgın sürecinin tüm dünyada küresel ölçekte pek çok probleme yol açtığını kaydetti.

2021 yılı içerisinde yerli ve milli aşı TURKOVAC’ın acil kullanım onayı aldığını hatırlatan Tever, “Dünyada kendi aşısını üreten 9 ülkeden birisi olarak Türkiye bu alanda bu yıl ön plana çıktı. Okullarda yüz yüze eğitimin başlaması, aşı çalışmalarında ciddi bir mesafe alınması ve salgının nispeten kontrol altına alınmasıyla ülkemizde 2021 yılını, 2020 yılına göre daha avantajlı bir şekilde kapatıyoruz. Bir taraftan da küresel ölçekteki küçülmeye rağmen Türkiye, 2021 yılını ihracatta 100 yılın rekorunu kıran bir rakamla kapatıyor. 2022 yılı bu açıdan büyük bir sıçrama yılının olacağını bizlere gösterdi” dedi.

Açıklamalarına devam eden Tever, “Yatırımların hız kesmeden devam ettiği bir 2021 yılını geride bırakıyoruz. Şehrimizin ihtiyaç duyduğu ve önemli gördüğümüz birçok projenin inşası bu yıl içerisinde planlandığı gibi devam etti. 106 yataklı Acil Durum Hastanesi’nde ve Toyota Hastanesi’nde son aşamaya gelmiş bulunuyoruz. 2022 yılının ilk aylarında inşallah burayı hizmete alarak, hemşerilerimizin hizmetine sunacağız. Bir yandan da 1471 yataklı Sakarya Şehir Hastanemizde de çalışmalar son sürat devam ediyor. İnşallah 2023 yılı içerisinde buranın da inşasını tamamlayarak hizmete açmak istiyoruz. Projesi, yeri ve bütçesi tamamlanan yeni Adliye Binamızın ve Emniyet Binamızın da yeni yılın ilk aylarında yapım ihalesine başlanılacak. Bir yandan yatırımlarımızı sürdürürken diğer yandan da tüm dünyanın yaşadığı salgının küresel sonuçlarıyla ve tahribatları ile ülkece uğraş veriyoruz.

2021 yılı ekonomik göstergelerinden ülkemizin ve şehrimizin beklentileri çok daha yüksekti. Fakat oluşan küresel krizin etkilerine rağmen biz bu yılın Sakarya’mız ve ülkemiz için başarılı geçtiğini düşünüyoruz. Birçok ülkenin salgın sonrası adeta bir ‘hayatta kalma mücadelesi’ verdiği, Türkiye ekonomisinin ise yılın üçüncü çeyreğinde yakaladığı yüzde 7,4’lük büyüme oranıyla güçlü ve istikrarlı yapısını yeniden tüm dünyaya kendini gösterme imkânı bulduğu bir ortamdan bahsediyoruz. Tabii ki de ekonomik sıkıntılarımız, alım gücünün düştüğü bir ortamdayken böylesi güçlü ve istikrarlı bir yapının ortaya çıkması da ülkemizin ekonomik ve siyasi gücünün göstergesidir. Son çeyrekteki yüzde 7,4’lük büyüme oranı, Türkiye ekonomisinde temel lokomotiflerin artık pozitif büyüme rayına tamamen oturduğunu göstermektedir. Ekonomimizin salgın sonrası normalleşmeye başladığı 2020 yılı üçüncü çeyreğinden itibaren 5 çeyrek boyunca kesintisiz pozitif büyümesi ve 2021 yılının ilk 3 çeyreğine ilişkin büyüme oranının yüzde 12,2’ye ulaşması, sürdürülebilir bir büyümenin sinyallerini vermesi bakımından oldukça önemlidir. Tüm dünyanın ve özellikle G-20 ülkelerinin bile ekonomik olarak negatif yönde ayrıştığı bir ortamda ülkemizin pozitif ayrışan ülkeler arasında yer alması güçlü ve istikrarlı bir yapının en net göstergesidir.

Bir siyasi olarak girdiğimiz her ortamda tüm bu yaşanan kriz, sorun ve beklentileri karşılayacak yegâne siyasi unsurun AK Parti’de, Cumhur İttifakı’nda olduğunu aziz milletimiz bizlere her yerde açıkça deklare ediyor. 2021 yılını AK Parti Sakarya teşkilatları olarak dinamik ve yetkin kadrolarımızla birlikte başarılı bir şekilde geride bırakıyoruz. Teşkilatlarımızla birlikte bir üye seferberliği kampanyası başlatmıştık ve bu kampanyaya hali hazırda devam ediyoruz. Sakarya genelinde AK Parti’mize kayıtlı olan 150 Bin üye sayımızı, çalışmalarımızla birlikte 174 Bin üyeye çıkarttık. Yeni yılda da 200 Bin üye hedefimizi çalışmalarımızla devam ettireceğiz. Allah’a hamdolsun ki biz sadece seçimden seçime çalışan bir parti değiliz ve hiç olmadık. Bizde bir seçim biter, ertesi gün takvimdeki en yakın seçime hazırlık başlar. Bizim Sakarya’da yapacağımız daha çok işimiz var. Gece gündüz demeden, birlik ve beraberlik içerisinde daha fazla gayret edecek, dipdiri bir teşkilat ile 2023 seçimlerine güçlü bir şekilde hazırlanacağız inşallah. Yeni Türkiye Ekonomi Modelini, sokak sokak, kapı kapı dolaşarak anlatıyoruz. Tüm kademelerimizle birlikte 300 bin broşürü vatandaşlarımızla buluşturacak, yeni ekonomi modelimizi anlatmaya devam edeceğiz. 2022 yılında çok geniş bir ferahlamayı hep birlikte göreceğiz. Allah’ın izniyle Türkiye daha da büyüyerek ve güçlenerek bu sınamalardan da çıkacaktır, buna olan inancımız ve güvenimiz tamdır.

Emaneti milletimizden aldığımız günden bu yana güzel ülkemizi aydınlık yarınlara kavuşturmak, her insanımızı mutlu ve müreffeh kılmak için AK Parti kadroları olarak gecemizi gündüze katarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yüzde 50 oranında bir artışla son elli yılın en yüksek asgari ücret zammını açıklamak da hamdolsun ki biz AK Parti kadrolarına nasip olmuştur. Sosyal devlet anlayışıyla emeğin ve işçinin yanında olarak toplumun her kesimini memnun eden asgari ücretin enflasyon karşısında ezilmemesi de bir o kadar önemlidir. Asgari ücretin gelir ve damga vergisinden muaf olması uygulamasını başta memurlarımız olmak üzere diğer kesimleri de kapsayacak bir şekilde genişletilmesini sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Türkiye Ekonomi Modeli ile yeni yüzyılın ilk çeyreğinde, büyük ve güçlü Türkiye hedefine hiç olmadığımız kadar yakınız. Yatırımla, istihdamla, üretimle, ihracatla, cari fazlayla ülkemizi dünyanın en büyük on ekonomisi arasına girmesini sağlayacak adımları Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde atıyoruz.

Dünyanın içerisinden geçtiği şu kritik dönemin önümüze açtığı fırsatları ülkece iyi bir şekilde değerlendireceğimizi düşünüyorum. 2022 yılı hem ülkemiz hem de Sakarya’mız için çok daha iyi olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki iktidarımız, salgının finansal istikrar ve reel sektör üzerindeki etkilerini dikkate alarak bir dizi tedbir ve desteği yine aziz milletimizin istifadesine sunacaktır. 2022 yılının öncelikle aziz milletimize ve tüm insanlığa sağlık getirmesini ve yaşanan salgın sürecinin bir an evvel son bulmasını diliyor, yatırım, istihdam, ihracat ve büyüme odaklı ekonomik göstergelerin bizleri beklediğini düşünüyorum. İnşallah Büyük ve Güçlü Türkiye idealiyle yaşanan gelişmelerden çok daha da güçlenerek çıkacak, tüm bu süreçleri de geride bırakarak, önümüzdeki başarılarımıza bakacağız.