İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tümsiad, Sakarya için MHP’nin görüşlerini aldı

Tümsiad’ın siyasi partilerin görüşlerini almak ve Sakarya ile ilgili soru ve sorunlara yanıt almak maksadıyla davet ettiği MHP Milletvekili Adayları buluşması gerçekleşti. Toplantıya Tümsiad Sakarya Başkanı Murat Kesik, MHP Milletvekili Adayları Zihni Açba, Ali Rıza Acartürk, Gökhan Taşdeviren, İsmail Kamil Doğancı, Tümsiad ve MHP yöneticileri katıldılar. Kahvaltı programına müteakip soru-görüş ve öneriler kısmına geçen toplantı katılımcıları gündeme dair önemli konulara değindiler.

KESİK : GÜNDEMİMİZ SAKARYA’YI İLGİLENİREN KONULARDIR
Tümsiad Sakarya Başkanı Murat Kesik’in açılış konuşması yaptığı toplantıda MHP adayları kendilerini tanıttıktan sonra “Tümsiad Seçim İzleme Çalışması Soruları” kapsamında hazırlanan sorular adaylara yöneltildi.

SAKARYA’NIN YATIRIMCI ÇEKMESİ VE GELİŞMESİ İÇİN MHP POLİTİKALARI NEDİR?
İlk soru adaylardan Endüstri Yüksek Mühendisi olan Gökhan Taşdeviren’e yöneltildi. Sakarya’nın turizmden sanayiye, sağlıktan hizmet sektörüne bir türlü yön bulamadığını aktaran Taşdeviren “Türkiye’nin ihracatının ortalama kilogram fiyatı 1,10 USD’dır. Oysa elimde tuttuğum cep telefonunun kilogram fiyatı 500 USD’dır. Düşünün kilosu 1,10 Dolar’dan satacaksınız, kilosu 500 Dolar’dan alacaksınız? Bunun sürdürülebilmesi mümkün değil. Sakarya nereye gidecek? Nitelikli ve katma değer yaratan ürünlere nasıl yönelecek? Bu doruların cevabı yok. Bunun iki çözümü var. Ya şehrimizden bir lider çıkacak ve vizyonuyla lokomotif görevi görecek ve aynı zamanda istişarelerle şehri sıçratacak. Bu vizyona sahip birileri henüz ortaya çıkmadı. İkincisi ise daha kolay olan devletin makam gücünü arkasına almış seçilmiş insanların aldıkları gücü şehrin gelişmesine ve yön bulmasına harcamalarıdır. Bu konuda niyet ortaya koymuş bir iktidar mensubu dahi göremedik. Bizler Sakarya’nın geleceği kurgulaması için iş adamları örgütleri, sivil toplum örgütleri ile fotoğraf verme toplantıları değil, sonuca ulaşmak ve faaliyete geçme toplantıları yapmak arzusundayız. Yatırımcı çekmek kolay değil, cazibe olmak için ortaya bir ürün veya hizmet koymamız gerekiyor. Sakarya’nın belirli bir konuda cazibe merkezi haline gelmesi için çalışacağız” dedi.

TAŞDEVİREN: YA FAİZ VERİRLER YA DA SAPANCA’DA EMLAK SATARLAR
Mevcut iktidarın yatırımcı çekme politikasının ya yurt dışı sermayeye yüksek faiz vadetmesi ya da emlak rantını cazibe haline getirmesi üzerien kurulu olduğunu belirten Taşdeviren “Üçüncü bir yatırımcı çekme politikası var mı? Yok” diyerek üçüncü , dördüncü sebeplerin oluşturulması için bu toplantılara ihtiyaç olduğunu belirtti. Taşdeviren “Yerli otomotiv diyerek metazori popülist yaklaşımlarla Sakarya’yı oyalamak ise ayrı bir politikadır. Babayiğit aranıyorsa devlet en büyük yiğittir. Biz devleti birlik ve beraberlikle yönetmeye ve bu konularda Sakarya’ya sizlerle birlikte hizmet etmeye hazırız” dedi.

AÇBA : SURİYELİ MÜLTECİ SORUNU BUZDAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜDÜR
MHP Milletvekili Adayı Zihni Açba ise Sakarya’da yaşayan Suriyeli mültecilerin ve dolayısıyla Sakarya açısından meselenin sorunlarıyla ilgili soruya yanıt verdi. Açba “Eğer bir ülkenin dış politikasını ülkenin menfaatleri üzerine kurmazlarsa işte sonuç böyle olur. Şimdi insanlar Suriyeli göçmenleri konuşuyor. Sakarya’da bunlar nasıl yaşayacak, nerede ikamet edecekler, nasıl entegre olacaklar, ülkelerine dönecekler mi, dönmeyecekler mi? Mesele bu değil ki. Mesele Suriyeli göçmenler neden ülkelerini terk edip Sakarya’ya geldi, mesele budur. Bakın daha önce de Peşmergeler Türkiye’ye sığındı. Ama koordinasyon vardı, böyle başı bozuk ve gelişigüzel manzaralar oluşmadı. Ahlaki çöküntü ve fakirlik ile imtihan edilen Suriyeli göçmenlerin böylece sahipsiz bir şekilde şehirlerin ortasına bırakılmaları onlar açısından da vahim bir durumdur. Ama kök sebep Suriyeli Göçmen sorunu değil, bu hale adım adım gelindi. Esad Esed oldu, kardeşim dediği adam düşman oldu, iki ülke arasında telafisi mümkün olmayan yaralar açıldı. Şimdi biz Sakarya’daki Suriyeli göçmeni konuşursak yanılırız, mesele ülkelerin menfaatine olan dış politikaları üretmektir. Hani Türkiye haricinde mülteci sorununa katkı sağlayan ülkeler nerede, yapayalnız bir Türkive ve Suriyeli rejimi devirmeyi kendisine görev edinmiş gibi bir görüntü içerisinde. Bu işler müstakilen olmaz ki, Birleşmiş Milletler var, AB var, ülkeler arası diplomasi var, müzakereler var, bunların hepsi terk edilmiş” dedi.

ACARTÜRK : MİLLETVEKİLLERİ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI GÖREVE
MHP Milletvekili Adayı Acartürk ise yaptığı konuşmada seçilmiş iktidar mensuplarını göreve davet etti. Acartürk “Ankara’dan şehre bakmak ve şehrin vizyon sorununu bürokratlara bırakmakla bu kadar mesafe kat edilebilir. Geldiğimiz noktaya bir bakın. Yoğun bakım yetersiz, Kadın Doğum Çocuk hastanesi yetersiz, sağlıkta küme düşmüş bir Sakarya, Baro devreye giriyor milletvekili herkes işine baksın diyor. Baro bu sefer Adliye Binası meselesinde fikir beyan ediyor iktidar milletvekilleri sağa sola bakıyor. Kurumlar, STK’lar istişare mekanizmaları çalışmıyor.” dedi.

DOĞANCI : SAKARYA İÇİN PROJELERİMİZ HAZIR
MHP Milletvekili İsmail Kamil Doğancı ise gerek yatırımcı çekmek gerekse de şehre vizyon katmak için projelerinin olduğunu ifade etti. Doğancı “Sakarya nehri başlı başına bir cazibe merkezi, Sapanca tek başına cazibe merkez, termal kaynaklar tek başına cazibe merkezi ama ortada katma değer yaratacak bir şey yok, sadece gündem değiştirme ve siyasi şov var. Gökhan Bey’in de dediği gibi katma değer yaratacak ürün ve hizmetler sanayicinin kişisel çabalarıyla gerçekleşiyor, iktidarın buna katkısı yok” dedi.

Sohbet havasında geçen ve hazırlanan soru – cevaplarla MHP’ilerin görüşlerini alan Tümsiad üyeleri Sakarya ve Türkiye için çalışan herkese ve her siyasi partiye çıktıkları yolda başarı dilediklerini ifade ederken MHP’li aday ve yöneticiler ise bu tür istişare toplantılarının şehrimize ve ülkemize yaptığı katkılara vurgu yaparken Tümsiad’a sağladıkları bu istişare ortamı için teşekkür ettiler.