İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avrupa Şampiyonasında Milli Takımımız 3. oldu

Türkiye’nin ev sahipliğinde Kocaeli ve Sakarya’da düzenlenen 2015 CEV (Avrupa Voleybol Konfederasyonu) U19 Erkekler Avrupa Şampiyonası geçtiğimiz Pazar günü oynanan maçlarla sona erdi.

U19 Milli Takımımız üçüncülük maçında Almanya’yı 25-19, 25-19, 22-25 ve 25-18’lik setlerle 3-1 mağlup etti ve bronz madalyanın sahibi oldu.

Final maçında ise İtalya’yı 25-15, 25-13, 25-27 ve 25-22’lik setlerle 3-1 mağlup eden Polonya şampiyonluğa ulaşan takım oldu.

Turnuva sonunda Voleybol İl Temsilcisi Mehmet Fethi Ayav, en iyi smaçör seçilen Milli Takımımızdan Abdullah Çam’a ödülünü verirken, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Salih Koşu ise en iyi manşetçi seçilen Burak Çevik’e ödülünü takdim etti. Verilen diğer ödüller ise şu şekilde belirlendi:

En Değerli Oyuncu: Bartosz Kwolek (Polonya)
En skorer: Maximilian Auste (Almanya)
En iyi blokör: Aleksei Kononov (Rusya)
En iyi servisçi: Matej Smidl (Çek Cumhuriyeti)
En iyi pasör: Kamil Droszynski (Polonya)
En iyi libero: Alessandro Piccinelli (İtalya)

Turnuva sonunda oluşan sıralama ise şu şekilde:

1. Polonya
2. İtalya
3. Türkiye
4. Almanya
5. Rusya
6. Bulgaristan
7. Çek Cumhuriyeti
8. Sırbistan
9. Fransa
10. İspanya
11. Danimarka
12. Romanya

Şampiyonayı ilk altı sırada tamamlayan ekipler, 14-23 Ağustos 2015 tarihleri arasında Arjantin’in Resistencia ve Corrientes kentlerinde düzenlenecek 2015 FIVB (Uluslararası Voleybol Federasyonu) U19 Erkekler Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

Maçın ardından yaptığı açıklamada bronz madalya kazandıkları için mutlu olduklarını belirten U19 Erkek Milli Takım Antrenörü Salih Tavacı, “Maçın bizim için önemini biliyorduk. Gruptan çıkmayı garantiledikten sonra oynadığımız maçta Almanya’ya 3-0 yenilmiştik. Oyuncularıma bu maçın iki farklı anlamı olduğunu söyledim. Birincisi bu kürsüde bizim de yerimizin olması ve ileride daha üst başarılara ulaşmak için bir başlangıç yapmamızın gerektiğiydi. Diğeri ise rakiplerimize vereceğimiz bir mesaj olmasıydı. Başlangıçta ilk iki seti çok iyi bir oyunla 25-19 kazandık. Daha sonra üçüncü sette rakibin yaptığı taktik değişiklikle beraber seti kaybettik. Dördüncü sete başlarken rakibin yaptığı değişikliğe göre pozisyonumuzu değiştirip buna cevap verdik ve 25-18’le maçı tamamladık. Burada bize güvenen Federasyonumuz başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tüm sporcularımı kutluyorum. Bu üçüncülük bu yaz döneminde oynayacağımız Dünya ve Balkan Şampiyonaları ile EYOF’ta bize güzel bir moral olacaktır.” yorumunu yaptı.

Takım kaptanı Muzaffer Yönet ise “Polonya maçında istediğimiz oyunu sergileyemediğimiz için finalin uzağında kaldık. Almanya ile grup aşamasından kalan bir hesabımız vardı. Grup maçında kötü oyunumuzdan dolayı bizi yenmişlerdi ama bugün onlardan daha iyi bir takım olduğumuzu gösterdik. Takım arkadaşlarıma ve Sakarya halkına teşekkür ediyorum. Takım olarak çok iyiydik ve kazanmayı bildik. Dünya Şampiyonası için iyi bir tecrübe oldu. Oraya da iyi hazırlanıp başarılı olmak istiyoruz.” dedi.

Turnuvayı şampiyon olarak tamamlayan Polonya’nın kupası CEV Asbaşkanı Jan Hronek, altın madalyaları ise TVF Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Göksu tarafından verildi. U19 Milli takımımızın madalyalarını ise Sakarya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Salih Koşu ve Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar birlikte verdi.