İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Büyükşehir’den eğitimde fırsat eşitliğine dev imza

Ücretsiz özel yetenek kurslarında eğitim gören öğrenciler, girdikleri sınavlarda Türkiye’nin en önemli okullarını kazanıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, eğitimde fırsat eşitliğine yönelik son derece önemli bir hizmete imza attı. Büyükşehir’in kısa bir süre önce açtığı ücretsiz spor özel yetenek kurslarına katılan çok sayıda öğrenci Türkiye’nin en önemli lise ve üniversitelerinin sınavlarını kazanmaya başladı. Gençler, kendilerine verilen eğitim sayesinde ayrıca bu sınavlarda dereceler de elde ederek, fırsat verildiğinde neler başarılabileceğini ispatladı.

ÜCRETSİZ KURSLAR MAYIS AYINDA BAŞLADI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayında, Spor, Polis Meslek Yüksel Okulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Polis Okulu ve Askeri Liselere ücretsiz hazırlık kursu açtı. Büyükşehir Belediyesi’nin bu hamlesi öğrenciler ve ailelerini oldukça memnun etti. Zira hali hazırda, bir öğrencinin dışardan bu kurslara katılması ailelere ekonomik açıdan büyük yük getiriyor. Büyükşehir Belediyesi’nin kurslarla ilgili açıklamasının ardından, Kocaeli’ndeki çok sayıda öğrenci vakit kaybetmeden kurslara kayıt yaptırdı.

50. YIL SPOR SALONU’NDA EĞİTİM ALIYORLAR
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öğrencilerin geleceği için büyük önem taşıyan bu kurslar için gerekli donanımı hızla hayata geçirdi. Tüm detaylar incelendikten ve uzman eğitmenler belirlendikten sonra kurslar için yine Büyükşehir Belediyesi’nin Seka 50. Yıl Spor Salonu kurs merkezi olarak belirlendi. Öğrenciler, BESYO mezunu ve alanında uzman antrenörler tarafından sınavlara hazırlanmaya başlandı.

EN İYİ DERECELERLE KAZANIYORLAR
Kurslardan şuana kadar 50 öğrenci yararlandı. Bunlardan yedisi ise geçtiğimiz gün girdikleri Spor Lisesi sınavlarında Hayrettin Gürsoy Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’ni kazanmayı başardı. Öğrenciler bununla kalmayıp ayrıca sınavlardaki özel yetenek parkurunu da en iyi dereceyle tamamladı.

NİYE BAŞARIYORLAR?
Öğrencilerin sınavlardaki bu başarısı ise kuşkusuz tesadüf değil. Çünkü Büyükşehir Belediyesi, sınavların gerçekleştirildiği parkurların birebir özelliklerini kurs merkezi olan 50. Yıl Spor Salonu’nda oluşturdu. Söz konusu parkurların birebir orandaki ölçüleri fotosel eşliğinde derecelendirildi. Böylece öğrenciler sınava girerken parkur konusundaki sorunu aşmış oldu. Öğrencilere sınavlarda karşılaşacakları etaplar çalıştırılıyor. Bunlar arasında diril ve koordinasyon çalışmaları ile kuvvet ve dayanıklılık antrenmanları yer alıyor.

KONAKLAMA VE ULAŞIM DA BÜYÜKŞEHİR’DEN
Başarıyı getiren diğer bir faktör de sınava girecek öğrencinin sadece derslere konsantre olmasında belirginleşti. Diğer illerde sınava girecek olan öğrenciler, sınav merkezlerine Büyükşehir Belediyesi tarafından taşınıyor. Ayrıca konaklama konusunda da gerekli kolaylıklar sağlanıyor. Bunun yanı sıra öğrencinin ihtiyaç halindeki sağlık hizmeti de yine Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor.

SINAV ÖNCESİ MENTAL ANTRENMAN
Sınava öğrenciler tek başına gönderilmiyor. Kurslardaki uzman eğitmenler, sınav gününde öğrencilerine eşlik ediyor ve sınav öncesinde mental antrenman adı taşıyan moral motivasyon çalışması yaptırıyor. Sınava dakikalar önce gerçekleştirilen bu önemli moral motivasyon öğrencinin başarısında önemli rol oynuyor.

AİLELERDEN BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin gençlere yönelik söz konusu hizmeti ise en fazla sınavlara giren öğrencilerin ailelerini mutlu ediyor. Ücretsiz kurslar ve bunun yanındaki diğer Büyükşehir desteği ailelerin takdiri ile karşılanıyor. Öğrenci aileleri çocukların geleceğindeki bu önemli hizmet için Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür etti.

ÜCRETSİZ KURSLARIN BAŞVURULARI SÜRÜYOR
Öte yandan ücretsiz özel yetenek spor kurslarının başvuruları devam ediyor. Kurslardan yararlanmak isteyen öğrenciler başvurularını 0530 243 60 29 nulu telefonu arayarak yapabilir.