‘Er Meydanı bize atalarımızdan miras’

Ata sporumuz yağlı güreşin en önemli ayaklarından birisi olan Namazgâh Güreşleri, Başkan Karaosmanoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleşti.

Kandıra’nın en önemli spor organizasyonlarından 30’ncu Namazgâh Yağlı Güreşleri büyük bir katılımın ve heyecanlı mücadelelerin yaşandığı er meydanı oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun izlediği yağlı güreşlere, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan da katılırken ev sahipliğini Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken yaptı. Namazgah güreşleri 14 dalda yapılırken, 404 güreşçinin ter akıttığı meydanda Başkan Karaosmanoğlu, “Bu meydan, Hazreti Hamza’dan, Hazreti Ali’den, Peygamber Efendimizden bizlere miras kalmıştır. Mert, gözü pek, adaletli, kıvrak zekâlı, alçakgönüllü pehlivanların meydanıdır. Er meydanı bize atalarımızdan mirastır” açıklamasını yaptı.

KIRPINARA KATILAN 50 BAŞPEHLİVAN NAMAZGAHTAYDI

Namazgâh mesire alanında düzenlenen Kandıra geleneksel yağlı pehlivan güreşleri tarım, kültür ve sanat festivali coşkuyla yapılırken, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu meydana gelen vatandaşlara yakın ilgi gösterdi. Kırkpınar’a katılan 50 Başpehlivanın da mücadele ettiği güreşlerde Başkan Karaosmanoğlu, “Üste çıkınca sevinmeyip, alta düşünce yerinmeyenlerin, Yaratan’a teslim olmuş, elinden gelen gayreti gösterip sonrasını Allah’a havale edenlerin, rakibine saygılı, onu küçük görmeyenlerin, yüksek ahlâk sahibi pehlivanların meydanı. Ata sporumuzla, fethettiği her karış toprağa adalet götüren, adalet uğruna, serden geçen, sözden geçmeyen, zalime karşı mazluma kol kanat geren ecdadımızın kahramanlığını, yiğitliğini burada yaşatıyoruz” ifadelerini kullandı.

“ERLİKTEN, PEHLİVANLIKTAN BİZLERİ AYIRMASIN”

Namazgah yağlı güreşlerine katılan ve heyecana ortak olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Pehlivanlarımız, aziz milletimizin en güzel erdemlerinin, faziletlerinin sembol şahsiyetleridir. Onlardan öğrenilecek çok şey var. Pehlivanlık, bence, çimen üzerinde güreş tutmaktan çok daha fazlasını ifade ediyor. Sağlam bir duruş ve karakter, davranış biçimidir. Er’lik, güreşçi sıfatının ötesinde, bütün insanlar için bir erdem ve fazilettir. Allah cümlemize er gibi yaşamayı, erlerle yaşamayı nasip etsin. Erlikten, pehlivanlıktan bizleri ayırmasın” dedi.

“ER MEYDANINDA KASLAR DEĞİL, YÜREKLER KAPIŞIR”

Umudumuz, yağ gibi elimizden kayıp gitmesin, tüm güçlüklere rağmen
idealimiz ne ise onu sıkı sıkı kavrayalım diyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Sebeplere sarılalım, ‘Gerisine Allah Kerim!’ diyelim, Şu koca dünya her birimize er meydanı olsun; Koca Yusuf gibi, Kel Aliço gibi, Adalı Halil gibi titretelim meydanını. Er meydanında, kaslar değil, yürekler kapışır. Pehlivanlar birbirine iman gücüyle atılır; o noktadan sonra o güreşin, inanıyorum ki, galibi olabilir; ama mağlubu yoktur. Pehlivanca güreş tutan pehlivanın sırtı yere gelse de o, binlerce altın kemere değişilmeyecek bir galibiyetin sahibidir; gönüllerin pehlivanıdır” diye konuştu. Güreşçilerle de yakından ilgilenen Başkan Karaosmanoğlu daha sonra güreşlere katılan bütün yiğitlerle birlikte fotoğraf çektirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.