İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Er Meydanında Başpehlivan Kara

Kocaeli’nin Körfez İlçesinde düzenlenen  42. Altın Kiraz Festivali Taşköprü Şenlikleri Yağlı Güreş Müsabakalarında kıran kırana mücadelede İsmail Koç’u mağlup eden Recep Kara başpehlivan oldu.

Körfez Tarihinde Bir İlk
Körfez Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen 42. Altın Kiraz Festivali bu yıl dolu dolu etkinliklerle şölen havasında geçti. Çok güzel bir doğal ortamı bulunan sevindikli köyünde yapılan güreş müsabakalarına Körfez halkı yoğun ilgi gösterdi. Bu çerçevede İlk gün kortej yürüyüşü ile başlayan festival diğer gün Yağlı Güreş müsabakaları ile devam etti. Ata sporu olan güreşin devam etmesi ve yaşatılması adına Körfez tarihinde ilk defa ulusal boyutta bir organizasyon tertip eden Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, 250 Gr Altın Kemeri Güreşler öncesi basın mensuplarına ve Körfez halkına tanıttı.

Yağlı Güreşleri Kıran Kırana Mücadelelere Sahne Oldu
Türk güreşinin efsane isimlerinin buluşturan 42. Altın Kiraz Festivali Taşköprü Şenlikleri Yağlı Güreş Müsabakaları kıran kırana mücadelelere sahne oldu. Türkiye’nin dört bir yanından güreşçilerin katıldığı 42. Altın Kiraz Festivali Taşköprü Şenlikleri Yağlı Güreşine Recep Kara, İsmail Koç, Orhan Okulu ve Serhat Balcı damga vurdu. Sevindikli Köyü er meydanında başpehlivan, baş altı, büyük orta, küçük boy, küçük orta, deste, tozkoparan, teşvik, minik 1, minik 2 ve minik 3 dallarında 361 aşkın sporcu kıran kırana mücadele etti.

İlgi Yoğundu
Ev sahibi Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran ve eşi Bilge Baran, Körfez Kaymakamı Dr. Hasan Hüseyin Can, Körfez Cumhuriyet Başsavcısı Alpaslan Kaplan, Emniyet Müdürü Cenk Özmen, Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, Birim Müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Başkan Baran, “Kültürümüzü Yaşatmak Adına Hiçbir Fedakârlıktan Kaçmayacağız”
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımın verdiği muhteşem konserin ardından bir konuşma yapan Belediye Başkanı İsmail Baran, “Güreş bizim ata sporumuzdur. Her zaman takip ediyoruz. Biz de geçmişten gelen bir spor kültürü var. Kültürümüzü yaşatmak adına hiçbir fedakârlıktan kaçmıyoruz. Yeni oluşturduğumuz bu alanı ilerleyen senelerde de daha da genişleterek daha üst düzeylere çıkartacağız” ifadelerini kullandı.

Aileleriyle birlikte Sevindikli Köyüne gelen Körfezliler pehlivanların nefes kesen mücadelelerine şahitlik etti. Pehlivanlar Recep Kara ve İsmail Koç’un er meydanında mücadele ettiği Sevindikli Köyü Taş Köprü Güreşleri’nde Koç’u mağlup eden Recep Kara başpehlivan oldu. Başaltı dalında ise Hamza Öz Karadeniz’i mağlup eden Şah Ali Kurt başaltının galibi oldu.