İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Lexathon’23’e başvurular 10 Şubat’a kadar sürecek

Turkcell, hukuk ve mühendislik fakültesi öğrencilerini hukuk teknolojileri maratonu Lexathon’23 etkinliğinde bir araya getirmeye hazırlanıyor.

Turkcell’den yapılan açıklamaya göre, şirket, ilkini 2021’de düzenlediği Lexathon heyecanını yeniden başlattı.

Üniversitelerin hukuk ve mühendislik bölümlerinde okuyan öğrenciler, takımlar halinde yarışacakları maraton boyunca ‘Hukukta Görselleştirme ve Tasarım’, ‘Hukukta İnovasyon’ ve ‘Mevzuat Tarama Sistemlerinde Büyük Veri Analizi’ temalarına yönelik çözümler üretmeyi hedefleyecek, verilerin kolay ve hızlı işlenerek karar alma mekanizmasına dahil edilmesi için yarışacak.

Geleceğin hukuk teknolojilerine yön verecek öğrenciler, ulusal ve uluslararası alanlarda akademisyenler ile hukukta görselleştirme, yeni nesil teknolojiler, hukuk ve yapay zeka, hukukta dijital dönüşüm, hukukta inovasyon gibi farklı alanlarda eğitim alarak kişisel gelişimlerine de katkı sağlayacak. Gelişim programının sonunda eğitimlere katılan öğrenciler Turkcell Akademi Katılım Sertifikası almaya hak kazanacak.

Lexathon’23 ile hukuk ve mühendislik alanında eğitim alan öğrencilerin gelişimine en güncel bilgilerle katkı sağlanması ve bu sayede Türkiye’nin hukuk teknolojilerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

– Başvuru için son gün 10 Şubat

Üniversitelerin hukuk ve mühendislik fakültesi bölümlerinde eğitim gören tüm öğrencilerin katılımına açık olan Lexathon’23 için başvurular, 10 Şubat’a kadar yapılabilecek. Proje 27 Şubat-8 Mart tarihlerinde düzenlenecek ‘Eğitim Gelişim Programı’ ile başlayacak. Bu dönemde yurt içinden ve yurt dışından alanında uzman akademisyenlerle buluşma şansını elde edecek katılımcılara, Turkcell’in ve programa destek veren hukuk bürolarının deneyimli çalışanları tarafından mentorluk desteği de sağlanacak.

Turkcell Akademi tarafından hazırlanan gelişim programının ardından 11 Mart’ta mentorlar ile çalışacak takımlar, 12 Mart’ta yarı finalde yarışacak. Büyük final ise sona kalan 5 projeyle 15 Mart’ta Turkcell Küçükyalı Plaza’da düzenlenecek.

Eğitim ve seminerlerin en az yüzde 70’ine katılanlara Turkcell Akademi Dijital Sertifikası verilecek. Lexathon’u kazanan ilk 3 takımdaki öğrencilere ise para ödüllerinin yanı sıra Turkcell’de staj imkanı; 4’üncü ve 5’inci olmaya hak kazanan takımlara ise seçkin hukuk bürolarında staj imkanı sağlanacak.

– ‘Amacımız öğrencilerin hukuk teknolojileri alanındaki gelişimini desteklemek’

Açıklamada konuya ilişkin görüşleri yer alan Turkcell Hukuk ve Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serhat Demir, 2021 yılında ilki gerçekleştirilen projede topluma sunulan fayda, teknoloji odağında yetkinliklerin artması ve katılımcılardan gelen olumlu dönüşlerin ardından Lexathon 2023’ü düzenleme kararı aldıklarını bildirdi.

Hukuk ve mühendislik fakültesi öğrencilerine yönelik hukuk teknolojileri alanında gerçekleştirdikleri Lexathon’da geçen yıl yaklaşık 1.000 öğrenciye 2 hafta süren kapsamlı bir eğitim ve gelişim programı gerçekleştirdiklerini anımsatan Demir, şu bilgileri verdi:

‘Ardından öğrencilerin hackathon aşamasında geliştirdikleri projeler üzerinden, 20 takım içinden finale kalan üçüne ödüllerini takdim ettik. Arkadaşlarımıza hukuk bürolarında ve Turkcell’de staj yapma imkanı sunduk. Amacımız sosyal sorumluluk kapsamında öğrencilerimizin gelişimine katkı sağlayarak, ülkemizi hukuk teknolojilerinde ileriye taşıyabilmek. Proje aynı zamanda değerli akademisyenlerimizin bilgi birikiminin ve deneyimlerinin üniversite öğrencilerimize aktarılmasında da önemli bir rol üstleniyor. Geleceğin hukuk teknolojilerine yön vermek isteyen öğrencilerin başvurularını bekliyoruz.’

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın