İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Microsoft’un Yenilikçi Tarayıcısı: Microsoft Edge!

Microsoft’un 2015 yılında piyasaya sunduğu Microsoft Edge, Windows 10, 11, Windows 10 Mobile ve Xbox One’da kullanılabilen gelişmiş özellikli bir web tarayıcıdır. Internet Explorer’ın yerine geçerek, varsayılan tarayıcı olması hedeflenmiştir.

C# ve C++ programlama dilleri kullanılarak geliştirilen Edge, Windows, MacOS, iOS ve Android sistemlerde kullanılabilir. Spartan kod adına sahip Microsoft Edge’nin uluslararası web standartlarına uygun olarak geliştirildiği bildirildi. Gecko motorunu kullanan rakibi Firefox’un aksine EdgeHTML yerleşik motorunu kullanan Edge, modern web ile çalışabilir niteliklere sahiptir. Tarayıcı deneyimlerinin kolaylaştırıldığı bu yazılımda önceki tarayıcıların aksine Chromium’ın açık kaynak kodları temel alınarak geliştirilmiştir. Chrome gibi Chromium temelli olan Edge hızlı ve yenilikçi bir tarayıcı haline gelmeyi başarmıştır. Web sayfaların daha hızlı açılmasını, indirme işlemlerinin hızlanmasını sağlayan yazılımda Insider olarak yeniliklerin önizlemelerini takip edebilirsiniz.

Türkçe ve birçok dilde hizmet veren Microsoft Edge’de çok sayıda sekmeyi aynı anda kullanabilirsiniz. Kullanılmayan sekmeleri uyku moduna geçirerek, sistem kaynaklarında tasarruf sağlayabilirsiniz. Platformlar arası gezintiyi olanaklı kılan Edge ile Windows cihazlarınızda yarım kalan tarayıcı işlemlerinizi farklı cihazlarınızda devam ettirebilirsiniz. Bing yardımcı pilotu ve yapay zeka destekli araçları gibi gelişmiş özelliklere sahip Edge’nin kenar çubuğundaki özellikleri kullanarak, daha gelişmiş bir tarayıcı elde edebilirsiniz.

Tarayıcı akışlarınızı bozmadan sorularınıza cevap alabileceğiniz Bing sohbetleri de bulunan tarayıcıdaki verimlilik modunu kullanarak ortalama 25 dakika pil ömrünü uzatabilirsiniz. Microsoft Edge’de önem verilen konulardan bir tanesi de güvenliktir. Firefox ve Chrome’daki gibi yüksek güvenlik önlemleri kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra Parola İzleyicisi, Microsoft Defender SmartScreen, InPrivate arama ve Çocuk Modu gibi yerleşik özellikleri sayesinde ek avantajlar sunmaktadır. Firefox, Google Chrome, Chromium, Opera, Vivaldi ve Brave gibi sıklıkla tercih edilen web browser’lar ile yarış halinde olan Microsoft Edge’nin önemli avantajlarından bir tanesi de Windows 10 ve Windows 11’lerde varsayılan tarayıcı olarak, yüklü gelmesidir. Bu sayede indirilme işlemine gerek kalmadan, hızlıca kullanılabilmektedir. Tarayıcıdaki Rewards ile puanlar kazanarak, puanlarınız ile hediye kartları alabilir ve kuruluşlara bağış yapabilirsiniz.

Microsoft Edge’nin bazı avantjları şunlardır;

• Web standartları desteği

• Uzantı ve eklenti desteği

• Tema ve mod çeşitliliği

• Yapay zeka destekli araçları

• Bing motoru ve Bing Sohbeti

• Yerleşik özel güvenlik araçları

• Çocuk Modu

• Sekmelerde uyku modu ile tasarruf sağlayabilme

• Yüksek hız ve performans……

Edge, Firefox, Chrome başta olmak üzere en çok beğenilerek kullanılan tarayıcıların en güncel sürümlerini, Türkiye’nin yenilikçi yazılım adresi https://www.indiriste.com/sitesinden indirebilirsiniz.