Veri Politikası

 • DOLAR
  5,7155
  % 0,51
 • EURO
  6,2991
  % 0,08
 • ALTIN
  275,7726
  % 1,34
 • BIST
  102.423
  % -0,63
Kurbanlık hayvan alırken nelere dikkat edilmeli?

Kurbanlık hayvan alırken nelere dikkat edilmeli?

Aliağa Belediyesi Veteriner Hekimi Mustafa Güçlü, kurbanlık alacaklara uyarılarda bulunarak “Kurbanlık alırken hayvanı dikkatlice inceleyin. Hareketsiz ya da tepki vermeyen kurbanlıkları almayın. Hareketli, besili ve gözleri canlı bakan hayvanları tercih edin” dedi. İZMİR Aliağa Belediyesi Veteriner Hekimi Mustafa Güçlü, kurbanlık seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi verdi.  Güçlü, hayvanların sağlıklı, besili, veteriner sağlık […]

Booking.com

Aliağa Belediyesi Veteriner Hekimi Mustafa Güçlü, kurbanlık alacaklara uyarılarda bulunarak “Kurbanlık alırken hayvanı dikkatlice inceleyin. Hareketsiz ya da tepki vermeyen kurbanlıkları almayın. Hareketli, besili ve gözleri canlı bakan hayvanları tercih edin” dedi.

İZMİR

Aliağa Belediyesi Veteriner Hekimi Mustafa Güçlü, kurbanlık seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi verdi.  Güçlü, hayvanların sağlıklı, besili, veteriner sağlık raporu, nakil belgesi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenen koruyucu aşıları yapılmış, hayvan kimlik sistemine kayıtlı olanlardan seçilmesi gerektiğini söyledi.

ALİAĞA BELEDİYESİ VETERİNER HEKİMİ MUSTAFA GÜÇLÜ: “HAYVANIN KULAĞINDA KÜPE OLUP OLMADIĞINA DİKKAT EDİN”

Hayvanın fiziki görünümünde normal dışı bir şey olmaması gerektiğini belirten Güçlü, “Kurbanlık olarak seçilen hayvanın özellikle kulağında küpe olup olmadığına dikkat edilmeli. Sağlıklı bir hayvanın tüy yapısı çok parlaktır. Besisi yerindedir. Hayvanın fiziki görünüşü normal olmalı, vücudunda yara, şişlik, dem bulunmamalı, yuvarlak hatlı olmalıdır. Hastalık daha ziyade zayıf hayvanlarda görülür. Vatandaşlar, hayvanın hasta olabileceğini düşündüğü zaman gerek bize gerekse kesim yerlerinde görev yapacak ilçe tarım müdürlüğünün veteriner hekimlerine müracaat edebilirler. Hayvanın hasta olup olmadığını kontrol ettirebilirler.  Özellikle kır danalarını ve alaca danaları satın alınırken 2 yaşından büyük olmalarına dikkat edilmelidir. Satıcılar bazen bu konuda kurnazlık yapıp 2 yaşından küçük danaları satabiliyor. Bir diğer önemli unsur da dişi hayvanlarda görülen gebeliktir. Dişi hayvan satın alırken hayvanın gebe olmadığına dair raporunun olması gerekiyor” dedi.

UYGUNSUZ KESİMLERE CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK

Aliağa Belediyesi Veterinerleri olarak bayram boyunca kesim yerlerinde denetimlerde bulunacaklarının altını çizen Güçlü, “Kurbanlık hayvan kesimlerinin işinin ehli insanlar tarafından bu iş için belirlenmiş yerlerde yapılması gerekiyor. Kesim yerlerinin temiz tutulması, kesimlerin olabildiğince hijyenik bir ortamda yapılması gerekiyor. Bu konuda veterinerlik olarak bayram süresince Aliağa Belediyesi Temizlik İşleri ile koordineli çalışacağız. Dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan bir tanesi de kesimin düzgün bir şekilde yapmasıdır. Uygunsuz kesimleri tespit ettiğimiz andan itibaren gerekli cezai işlemleri uygulayacağız” dedi.

Booking.com
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?