23.3 C
İstanbul

Bakanlıktan Helikopter Ebeveynlik Kaçınma Önerileri

Diğer Haberler

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, aşırı ilgili, kontrolcü ve endişeli aileler olarak tanımlanan “helikopter ebeveynlik” tutumuna ilişkin yaptığı bilgilendirmede “Çocuklarınızın kendileri için küçük kararlar vermelerine, sorumluluk almalarına, duygularını kendi sözleriyle anlatmalarına izin verin” önerisinde bulundu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, anne babalar için “helikopter ebeveynlikten” kaçınma önerilerini sıraladı

Bakanlık, çocuğu için en iyisini isteyerek, çocukların yapması gereken sorumlulukları üstlenen, sorunlarını onlar adına çözen, aşırı ilgili, kontrolcü ve endişeli aileler olarak tanımlanan ‘helikopter ebeveynlik’ tutumuna ilişkin bilgilendirdi.

Helikopter ebeveynlik tutumunu gösteren en temel belirtiler, ‘Helikopter ebeveynler çocuklarının başarısız olmasından aşırı endişe duyar. Çocukları adına konuşurlar, onların sorumluluklarını üstlenirler ve yaşadığı sorunları kendileri çözmek isterler’ şeklinde sıralandı.

Bilgilendirmede “helikopter ebeveynlikten” kaçınmak için şu öneriler yer aldı:

“Çocuklarınızın kendileri için küçük kararlar vermelerine izin verin. Çocuklarınızın yaş ve gelişim düzeyine göre sorumluluk almalarını sağlayın. Çocuklarınıza yardım etmek için hazır olduğunuzu ama onları sürekli kontrol etmek zorunda olmadığınızı kendinize hatırlatın. Çocuklarınıza görevlerini kendi başlarına nasıl tamamlayacaklarını öğretmek için adımlar atın. Çocuklarınızın bir sorunu olduğunda onu çözmek için harekete geçmek yerine onlara sorular sorun. Onların duygu ve düşüncelerini kendi sözleriyle anlatmasına izin verin.”

- REKLAM -

Son Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Yüce’den Sakarya’yı dinledi

Ankara’da temaslarda bulunan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Külliye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü. Başkan Yüce, “Sayın Cumhurbaşkanımızla...