İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bakır kap gül dibine gömüldü

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Balkan Türkleri Dayanışma Derneği’nin birlikte düzenlediği Hıdırellez kutlamaları Sekapark alanında bulunan Balkan Kültür Evi’nde başladı. Çiçek bırakılan bakır kabın gül dibine gömülmesiyle başlayan kutlamalar Derince Yörük Köyü’nde devam etti.

ÇOK SAYIDA VATANDAŞ KATILDI

Balkan Kültür Evi’nde başlayan programa Kocaeli Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Bayram Çolakoğlu ve Başkan Danışmanı Nermin Tol’un yanı sıra çok sayıda dernek yöneticisi ve vatandaş katıldı.

YEDİ KOMŞUDAN SU ALDILAR

Büyük bir neşe ile başlayan kutlamaların ilk gününde dilek tutularak bakır kaba çiçek bırakıldı. Yedi çeşmeden alınan su da bakır kaba boşaltıldı. Bereketi simgeleyen su alma seramonisi aynı zamanda komşular arasında dayanışmayı da pekiştiriyor. Bakır kap daha sonra gül dibine gömüldü.

SÜT MAYALANMAYA BIRAKILDI

Geleneğe göre tutulan dileklerin Hıdırellez’in gelmesiyle birlikte kabul olunacağı ve dileği tutan kişinin muradına ereceğine inanılıyor. Programa katılanlar daha sonra ise Derince Yörük Köyü’ne giderek burada koyun sağdı. Süt daha sonra kültür evine getirilerek mayalanmaya bırakıldı.

KAPILARA YEŞİL DAL ASILDI

Oldukça erken saatlerde başlayan kutlamaların 2. gününde ise Balkan Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Bayram Çolakoğlu ve dernek üyeleri komşularının kapılarına yeşil dal astı. Burada bir konuşma yapan Çolakoğlu, ”Yeşil dal, yaza geçişi ve bereketi ifade eden bir semboldür” dedi. Daha sonra Derince Yörük Köyü’ne gidildi. Burada koyun kesilmesinin ardından çoban vardiya değişim seremonisi gerçekleşti.

KUTLAMALARIN SONUNDA KONSER VAR

Hıdırellez Bayramı, 7 Mayıs Perşembe günü gül dibine gömülen bakır kabın maniler eşliğinde çıkarılması, yöresel oyunlar ve Kenan Serhat İnce’nin Sekapark’ta vereceği konser gibi pek çok etkinlik ile son bulacak.