‘Basın, Özgür Olursa Halk Doğrularla Aydınlanır’

   
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Basın özgür olursa halk doğrularla aydınlanır! Hızlı, tarafsız ve objektif habercilik anlayışıyla görevini yerine getiren tüm basın emekçilerinin, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyorum” dedi.
 
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda şunlara yer verdi:
 
“24 Temmuz 1908 tarihi Türk Basınından sansürün kaldırıldığı tarihtir. Bu tarihte gazeteler ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamış ve sansür, ağır suçlardan biri sayılmıştır. Bunun için de 24 Temmuz tarihi, Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanmaktadır.
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatmada, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir’ ifadesi basının toplumu bilgilendirmesi bakımından üstlendiği görevi en güzel şekilde açıklamaktadır. Nitekim Türk basını, Milli Mücadele döneminde de üstlendiği görevi en iyi şekilde yerine getirmiş; bazen direnişin korkusuz sesi bazen de direşin kahramanlarının destanını yazarak, halka buluşturmuştur.
 
Hiç kuskusuz Edirnemizde yer alan değerli basın mensuplarımız, demokratik sistemin vazgeçilmez unsurlarından biri olarak, toplumu aydınlatma ve bilgilendirme görevini en iyi şekilde yerine getirmektedir. Basınımız Edirnemizin tanıtımı konusunda da önemli bir rol oynamaktadır. İnanıyorum ki Türkiye’de en çok turist çeken ilk 3 il arasında yer alan kentimizin daha güçlenmesine ve markalaşmasına üstlendiği sorumluluk bilinci ile katkı sağlamaya devam edecektir.   
 
Haber ve bilgi akışını sağlamak adına günün her anında yılmadan, gece gündüz, sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde, hangi şartlarda olursa olsun görevini başarıyla yerine getiren basın çalışanlarımızın, fikir işçilerimizin basın bayramını bir kez daha kutluyorum. Bu yolda emek veren tüm basın çalışanlarına başarılar diliyor,  ebediyete intikal basın mensuplarını rahmetle anıyorum”