İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Başkan İstiklâl Marşı’nın kabulünün 94’üncü yılını kutladı

İstiklâl Marşı’nın kabulünün yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınlayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu mesajında, “Allah bu milleti bir daha istiklâl marşı yazmak zorunda bırakmasın” dedi.

Başkan Karaosmanoğlu mesajında şunları ifade etti: Bundan tam 94 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından açılmış bulunan yarışmada birinci olarak seçilen ve milletvekilleri tarafından ayakta alkışlanarak kabul edilen İstiklâl Marşı, aynı zamanda büyük Şair Mehmet Akif Ersoy’un da Türk Milleti’ne hediyesidir. “İstiklâl Marşı, aziz milletimize ezelden beri hür yaşadığını ve ebediyete kadar hür yaşayacağını, en karanlık günlerinde bile, Hakk’ın vaat ettiği günlerin pek yakında doğacağını müjdelemiştir. Çünkü İstiklal Marşı, bir milletin yeniden dirilişinin sembolüdür.

Millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nı Ankara’da Tacettin Dergâh’ında yazıyordu. Hatta o şartlarda kâğıt bulamadığı için, mısraları dergâhın duvarlarına kazıyordu.

Bu nedenle İstiklal Marşımız, öyle masa başında yazılmış bir şiir değildir.

İstiklal Harbi’nde, vatan için, millet için cepheye koşan, şehit olan, gazi olan, analarımız, bacılarımız, dedelerimiz, kahraman askerlerimiz, İstiklal Marşı’nın ruhu ve anlamıdır.

Onlar, bu ülkenin harcını canlarıyla karmışlardır. İstiklâl Marşı, aziz ecdadımızın bizim için ettiği, en içten, en güzel duadır. Hamdolsun bu dua kabul edilmiştir.

O gün düşman orduları tarafından istila edilen ve bağımsızlığını kurtarmaya çalışan bir ülke vardı. Bugün ise kurtarıcı olarak görülen, bütün mazlum ve mağdur milletlere yardım elini uzatan, dünyanın gidişatına ve mukadderatına yön veren, bölgesinde bir süper güç haline gelen büyük bir Türkiye var.

Kâğıdın bile lüks olduğu, bulunamadığı zamanlardan, bugün, her bir çocuğumuza bilgisayar hediye ettiğimiz zamanlara geldik. İşte bu nedenle Allah, milletimize bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın, diyen büyük şairimizin, bu samimi duasına, biz de bütün kalbimiz ve kavlimizle, ‘âmin’ diyoruz.

Bu vesileyle, aziz milletimizin İstiklal Mücadelesi’nde anadan, yârdan, serden geçen aziz şehitlerimizi ve İstiklal Marşı’yla, bu destansı zaferi ölümsüzleştiren Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyorum. İstiklâl Marşımızın kabulünün 94’üncü yılı kutlu olsun.”