İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Ben de fırçalıyorum’

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kamu Hastaneleri Birliği Kocaeli Genel Sekreterliği diş sağlığına dikkat çekmek için “Ben de fırçalıyorum” etkinliği gerçekleştirdi. 13 Bilgievi’nden etkinliğe katılan 500 öğrenci ile protokol üyeleri, hep birlikte dişlerini fırçaladı.

DİŞ FIRÇALAMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK İÇİN

Kocaeli Fuar Alanı Güneş Sahne’de gerçekleşen etkinliğe Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kamu Hastaneler Birliği İl Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney, Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sinan Öztürk, hastane yöneticileri, bilgi evleri yöneticileri, öğrenciler ve veliler katıldı. Programda konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, ”Diş sağlığına dikkat çekmek ve diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak için buradayız’’ dedi.

“ASIL İŞ AİLEYE DÜŞÜYOR”

Başkan Vekili Özak, konuşmasına şöyle devam etti; “Toplumumuzda oldukça yüksek olan diş çürüğü oranını azaltmak ve diş fırçalama alışkanlığı kazandırarak bu konudaki farkındalığı en üst seviyeye çıkarmak için bu etkinliği yapıyoruz.” Büyükşehir Belediyesi olarak, çocukların daha anne karnında iken sağlığını güvence altına alacak çalışmalar yaptıklarına da değinen Başkan Vekili Özak, gerçekleştirilen bu projenin de çocukların ve toplumun sağlığını güvence altına alan çalışmalardan bir tanesi olduğunu belirtti. Ancak asıl işin anne ve babalara düştüğünü vurgulayan Başkan Vekili Özak, “Biz burada çocuklar için bir başlangıç yapıyoruz, bunun sürdürülebilir olması için anne ve babaların takipte olması gerekiyor. Günde iki defa diş fırçalama konusunda çocuklarımıza örnek olmalıyız” ifadesini kullandı.

“KORUNMA TEDBİRLERİ ALMAK KOLAY VE UCUZDUR”

Kamu Hastaneler Birliği İl Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney de, ”Bu programa başladığımızda bu kadar güzel bir tablo ile karşılaşacağımı tahmin etmiyordum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile beraber bu projeye başladık ve çok güzel sonuçlar aldığımızı görüyorum. Kamu Hastaneleri Birliği olarak hastanelerimizde halkımızı tedavi etmeye çalışıyoruz. Fakat hastalıkların korunma tedbirleri uygulamak daha kolaydır ve ucuzdur. Bu yüzden böyle faaliyetlere önem veriyoruz” şeklinde konuştu.

HİJYEN ALIŞKANLIĞI OLUŞTURULMALI

Ağız Diş Sağlığı’nın geliştirilmesi ve koruyucu önlemlerin toplum tarafından öneminin anlaşılması, diş fırçalama alışkanlığının yaygınlaştırılması, özellikle hijyen alışkanlıklarının çocukluk çağlarında oluşturulması gerekliliğinin topluma aktarılabilmesi için düzenlenen programa, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 13 Bilgi Evi’nden 500 e yakın öğrenci ve veli katıldı.

OYUN İSTASYONU İLE EĞLENEREK ÖĞRENDİLER

“Ben de fırçalıyorum” etkinliğinde çocuklar için, “oyun istasyonu” gurubu tarafından doğaçlama tiyatro gösterisi yapıldı. Programa katılan öğrencilerin de dahil olduğu oyun oldukça eğlenceliydi. Etkinliğin sonunda çocuklara diş fırçası ve diş macunu dağıtıldı.