İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Budaklar’da Regaib Kandili Gecesinde Gözleme Geleneği

Adapazarı Merkeze bağlı Budaklar Mahallesi’nde oturan vatandaşlar, Regaip Kandili gecesini camide ibadet yaparak geçirirken, akşam ve yatsı namazı arasında cami avlusunda topluca gözleme yeme geleneğini devam ettiriyor. Bu yıl gözleme, zeytin ve ayrandan oluşan kandil gecesi menüsüne tatlı olarak irmik helvası da eklendi.

Budaklar’da yıllardır devam eden gözleme geleneği Regaip Kandil’i gecesinde köy halkını cami avlusunda bir araya getirdi. Akşam namazı için camiye gelen vatandaşların evlerinden getirdiği gözlemeler namaz çıkışında köy halkının katılımıyla hep birlikte yendi. Yaşlısı genci tüm vatandaşların katıldığı gecede, Cami İmam Hatibi Ramazan Akyel’in yaptırdığı duayla; tüm dünya insanları için sağlık, barış, huzur ve mutluluk dileğinde bulunuldu.

Budaklar Mahallesi Muhtarı Cemalettin Başkanat, Regaip Kandili’nin tüm İslam Alemine hayırlar getirmesini dilerken, ülkemizde kutsal gecelerde yaygın olan kandil simidi yerine köylerinde topluca gözleme yeme geleneğinin uzun yıllardır sürdürüldüğünü söyledi. Başkanat, bu gecede herkesin evlerinden muhabbet ve sevgi harmanlayarak getirdiği sıcacık gözlemelerin insanların ruhunu ve bedenini ısıtarak kardeşlik duygularını aşikar eden güzel bir gelenek olduğunu belirtti.

Her yıl Regaip ve Berat Kandili gecelerinde yaşatılan gözleme geleneğinin kuşaktan kuşağa devam edeceğini belirten Budaklar Muhtarı Cemalettin Başkanat, Ramazan Ayına 15 gün kala Berat Kandili Gecesinde tekrarlayacakları gözleme geleneğini yaşamaları için tüm gönül dostlarını Budaklar’a davet etti.