‘Gönül elçilerimiz olacaksınız’

Yunus Emre Enstitüsü’nün Türkçe Yaz Okulu kapsamda eğitim alan yabancı öğrenciler, Başkan Karaosmanoğlu’nu ziyaret etti

Türkçe Yaz Okulu 2015 kapsamında ülkemize ve şehrimize gelen yabancı öğrenciler, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu ziyaret etti. Bu yıl gerçekleştirilen Türkçe Yaz Okulu kapsamında 300 kişi, Uluslararası Türkoloji Yaz Okulu 2015 kapsamında 200 kişi ile toplamda 500 kişi ülkemize geldi. Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ziyarette yabancı öğrencilere, “Dostluğunuzdan büyük memnuniyet duyarız. Nereye giderseniz gidin Türkçe konuşun. Güzel ülkemizle irtibatınızı kesinlikle kesmeyin” dedi.

KÜLTÜRÜMÜZÜ DE ÖĞRENİYORSUNUZ

TDBB ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yabancı öğrencilerle olan birlikteliğinde, “Sizler burada hem bizim kültürümüzü, hem de Türkçe’yi daha iyi öğrenme adına önemli bir etkinlikten geçiyorsunuz. Sizler ülkelerinizdeki gönül elçilerimiz olacaksınız. Burada kendi evinizde olduğunuzu hiçbir zaman unutmayın. Kapımız sizlere her daim açıktır” diye konuştu. Başkan Karaosmanoğlu, yabancı öğrencilere Kocaeli hakkında detaylı bilgi verirken, misafir öğrencilerle de hatıra fotoğrafı çektirdi.

ÖNEMLİ BİR KÜLTÜR DİPLOMASİSİDİR

Kocaeli Üniversitesi Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gencay Zavutçu’nun ve KOÜ Rektör Yardımcısı Bekir Çakır’ın da eşlik ettiği ziyarette öğrencilerle tek tek tanışan Başkan Karaosmanoğlu’nun gençlerle kurduğu samimi diyalog dikkat çekti. Temelde yurt dışında yapılan Türkçe öğretiminin devamı niteliğinde olan ve sürecin Türkiye’yi tanıma ve bilme faaliyetleriyle desteklenerek uygulanmasını amaç edinen Türkçe Yaz Okulu’nda Türkçe kursu, Türk kültürünü ve sanatını tanıtıcı faaliyetler, gezi ve tanıma faaliyetleriyle sosyal faaliyetler gerçekleştiriliyor. Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Yaz Okulu, dünyanın değişik noktalarında ülkemize gelen misafirlerin katılımıyla gerçekleştirilen önemli bir kültür diplomasisi aracı ve uygulaması olarak biliniyor.

60 ÜLKEDEN 500 ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRÜYOR

Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Yaz Okulu etkinlikleri, her yıl düzenli olarak yapılan etkinliklerin 6’ncısını gerçekleştiriyor. 2010 yılındaki ilk uygulama 8 farklı ülkeden 30 kişinin katılımı ile başlamış, bu sayı 2011 yılında 23 ülkeden 123 kişi, 2012 yılında 44 ülkeden 244 kişiye ulaşmıştı. Daha sonraki yıllarda 2013 yılında 57 ülkeden 268 kişi ve 2014 yılında 72 ülkeden 350 kişinin katılımına kadar yükseldi. 2015 yılında da Türkçe Yaz Okulu kapsamında 300 kişi, Uluslararası Türkoloji Yaz Okulu 2015 kapsamında 200 kişi ile toplamda 60 ülkeden 500 kişinin katılımı sağlanarak eğitim veriliyor.

KENDİ ÜLKELERİNDE TÜRKOLOJİ OKUYORLAR

Yunus Emre Enstitüsü kendi ülkelerinde Türkoloji bölümlerine devam eden öğrencileri ayrı bir programa almaya başlanmasıyla birlikte, kendi ülkelerinde Türk Dili ve Türk Tarihi konusunda bu öğrencilerin uzman olması bekleniyor. Ülkelerinde Türkiye ile ilgili bilginin kaynağı olmalarının yanı sıra ülkemizle ile ilgili gelişmeleri bu öğrenciler üzerinden takip edecekler. Yabancı gençlerin akademik kariyerlerine katkıda bulunulması için Osmanlıca, eski Türk Edebiyatı, yeni Türk Edebiyatı gibi uzmanlık gerektiren alanlarda da akademisyenlerden ve Türkoloji hocalarından dersler alıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.